origo.hu
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben
Gyermekmentés a kardiológiai intézetben. A GOKI gyermektranszplantprogramja 2007-ben indult, egyik célja, hogy megtalálják, életben tartsák és várólistán szerepeltessék a szívátültetésre szorulókat. Az utóbbi időben némileg javult a gyermek-szervdonáció, mostanáig összesen kilenc kicsi kapott új szívet, öten közülük az idén. Az intézmény orvosi stábja szoros szakmai kapcsolatban áll a rendkívül nagy tapasztalattal rendelkező berlini és a torontói gyermekszív-transzplantációs klinikával – közölte Ofner Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főigazgatója.
Három sikeres szívátültetést végeztek huszonnégy óra alatt november végén Budapesten, a betegek – két férfi és egy tizenkét éves kislány – jól vannak. A gyermek karácsonyra várhatóan már otthon lehet – hangzott el tegnap Budapesten, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben (GOKI) tartott sajtótájékoztatón. Mihály Sándor, a Szervkoordinációs Iroda vezetője elmondta, egyedi esetről van szó, hiszen egyszerre érkezett jelentés három potenciális szívdonorról, és mindhárom beavatkozás sikerült. A mentőszolgálat járműveivel három orvoscsoport indult útnak az ország három pontjára a donort jelentő kórházakba, hogy kioperálják a szervet, majd a beültetendő szívekkel ugyancsak a mentők száguldottak Budapestre. A kivétel és a már beültetett szív újraindítása között ugyanis legfeljebb négy-hat óra telhet el. A két férfi beteget a Semmelweis Egyetem Ér- és Szívsebészeti Klinikáján, szinte párhuzamosan, a kislányt a GOKI-ban operálták meg.
Szatmári András, a GOKI Gyermekszívközpontjának szakmai igazgatója elmondta, a gyermek hónapok óta a várólistán volt súlyos, veleszületett szívizombetegsége miatt. Az csupán idő kérdése volt, hogy az állapota mikor romlik annyira, hogy műszívkezelésre szorul; szerencséjére azonban még azelőtt új szívet kaphatott. Az igazgató beszámolója szerint jelenleg hat gyerek vár szívátültetésre, állapotuk nem jó, de stabil. A várólistára került gyerekek közül eddig senki nem halt meg.
Szatmári András kérdésünkre elmondta, a szívátültetés előkészítése és végrehajtása rendkívül komplex feladat, a gyereket és a családját egyaránt fel kell készíteni rá. Még mielőtt a beteg várólistára kerülne, felmérik az élet- és lakáskörülményeit. A kezelőorvos mellett többek között szociális munkás és pszichológus is foglalkozik a családdal és a gyerekkel. Az egészségügyi kormányzat nemrégiben kezdeményezte, hogy hozzanak létre gyermekszívcsere-programot Szlovákiával, Csehországgal, és Olaszországgal; az első egyeztetések a közeljövőben kezdődnek.
Magyarországon évente 22-23 szívátültetést és körülbelül háromszáz – idén 319 –, szervbeültetést végeznek, a várakozási listákon körülbelül hétszáz név szerepel. Ausztriában és Belgiumban egymillió emberre 24-25 agyhalott donor jut, Magyarországon viszont csak tizenöt.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben
Kuncze Gábor szégyenteljes kirohanása borzolja a kedélyeket
18 év és két gyerek után itt a vége: Újabb sztárpár válik
Váratlan szövetségest kaptunk a visszatartott pénzek ügyében
Házasság első látásra: máris megvan az új évad álompárja, elképesztő kommentek érkeztek
Óriási adóemelést szavazott meg Szentendre újraválasztott polgármestere és az önkormányzati testület + videó
Videón Zelenszkijék drámai támadása Oroszország ellen
Farkasóra: ezért ébredünk fel hajnali három és négy óra között
Feldühödött tömegtől kellett megvédeniük a mentősöket a rendőröknek
Putyin új szövetségesekre támaszkodik
Óriási meglepetést hozott a romániai választás
Igazi sztár Kínában ez az orosz pilóta
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.