Három számlagyáros börtönbe jut

Három vádlottra letöltendő börtönbüntetést szabott ki a másodfokon eljáró bíróság a vecsési számlagyár ügyében. Köztük van a bűncselekmény elsőrendű vádlottja, Tokics Péter, aki Holánszky Péterrel (az MSZP volt vecsési képviselőjének, Holánszky Bélának a fiával) együtt a számlagyár irányítója volt. Balázsi Tamás, az MSZP volt vecsési elnöke egy év hat hónap, három év próbaidőre felfüggesztett börtönnel  megúszta a többrendbeli adócsalást, csalást és magánokirat-hamisítást. Balázsi a fiktív számlák forgalmazásában segédkezett.

2009. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holánszky Pétert a mai napig nem tudta kézre keríteni a rendőrség, hiába van ellene érvényben nemzetközi elfogatóparancs; egyes feltételezések szerint már nem is él. Az elsőrendű vádlott Tokics Pétert ötévi börtönbüntetésre és a közügyektől való eltiltásra ítélte az elsőfokú bíróság még januárban adócsalásért, csalásért és magánokirat-hamisításért, és ezt a büntetést tegnap a Fővárosi Bíróság is fenntartotta. A másodrendű vádlott három, a negyedrendű pedig három és fél év letöltendő börtönt kapott.
Több mint nyolc évet kellett várni, hogy jogerős ítélet szülessen a kétmilliárd forintos kárt okozó bűnügyben.
A maffiaszerű bűncselekményről a közvélemény még 2001-ben értesült, miután letartóztatták Balázsi Tamást. Érdekes módon a vecsési MSZP-elnök letartóztatását éppen 2002. április végén, a szocialisták hatalomra kerülésekor szüntették meg. A büntetőpernek több mint hatvan vádlottja volt, többségük felfüggesztett szabadságvesztést kapott, mások pénzbüntetést. Hét vádlott esetében a felfüggesztett börtön időtartamát csökkentette vagy pénzbüntetésre enyhítette a másodfokú bíróság, további tizenhét vádlott esetében pedig a minősítéseket, illetve a bűncselekmények számát változtatták meg.
A csalók 1997 és 2002 között legalább százhúsz fantomcéget alapítottak, amelyek valós tevékenységet nem végeztek. A cél csupán az volt, hogy a társaságok nevében fiktív számlákat állítsanak ki, majd más cégek nevében ezeket felhasználva jogosulatlanul igényeljenek vissza általános forgalmi adót. Esetenként a fiktív számlákat olyan társaságoknak is értékesítették – közvetítői jutalék ellenében –, amelyek ténylegesen működtek. A fiktív cégek által kiállított számlák összértéke meghaladta a tízmilliárd forintot, az államnak okozott kár pedig a kétmilliárdot. A nyomozók hamis számlákat találtak az MSZP Köztársaság téri székházában is egy ott működő cégnél. A szocialisták azt állították: a bizonylatok mögött valós gazdasági tevékenység volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.