Tömegesen maradhatnak ellátatlanul a gyerekek a járvány kiteljesedésével. A betegség miatt bezárt intézmények egészséges tanulói után ugyanis nem jár táppénz – állítja a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). A szülői szervezet szerint még csak néhány tucat iskolát zártak be, ám így is nagyon sok panasz érkezk hozzájuk amiatt, hogy szülők nem tudnak otthon maradni a gyerekkel.
– A megelőzés miatt bezárt intézményekben alig néhány gyerek beteg, a többiek viszont egészségesek, így velük nem tud táppénzre menni a szülő. A dolgozó csak a szabadsága 25 százalékával rendelkezik, az év az utolsó hónapjában pedig a legtöbb szülő már kimerítette ezt a keretet, vagyis a tanítási szünet elrendelésével gyerekek tömegei maradnak otthon felügyelet és ellátás nélkül. A járvány még csak az elején tart, mi lesz, ha a kényszerszünet miatt több százezer gyerek marad felügyelet nélkül? – jelentette ki lapunknak Keszei Sándor, a MSZOE elnöke.
*
A szülői érdekképviseletek felháborítónak tartják, hogy a szakminiszterek nem dolgoztak ki stratégiát arra, hogyan biztosítják a járvány esetén otthon maradásra kényszerült gyerekek ellátását. Keszei szerint a szülőknek két lehetőségük van: vagy magára hagyják a gyereket felügyelet és étel nélkül, vagy ellentmondanak a munkáltatónak, és táppénz nélkül is otthon maradnak, ezzel azonban kockára teszik az állásukat. Arra sem lehet apellálni, hogy csak néhány napos kényszerszünet lesz, hiszen előre nem látható, meddig kell majd zárva tartani az iskolákat. Az országos szülői egyesületek felszólítják az egészségügyi, az oktatási, valamint a szociális és munkaügyi minisztert, hogy azonnal dolgozzon ki stratégiát a helyzet megoldására. Azt kérik a Herczog László vezetette szociális tárcától, hogy rendeljen el százszázalékos bérfizetési kötelezettséget a rendkívüli tanítási szünet miatt otthon rekedt egészséges gyerekek szüleinek. Garanciát kérnek arra is, hogy a járványveszély miatt a munkából időlegesen kimaradó szülőket a munkaadók nem bocsátják el munkahelyükről egy éven belül. A szülők szerint a tanítási szünet alatt a gyerekek étkeztetése is csorbát szenved, ezért azt kérik a szakminisztertől: tegye lehetővé, hogy kérésre minden gyereknek házhoz szállítsák az ebédet, különösen a hátrányos helyzetű gyerekek esetében.
A szülők azzal sem értenek egyet, hogy Hiller István oktatási miniszter a járvány miatt kieső tanulmányi időt a hétvégenkénti tanítással vagy a tanév meghosszabbításával akarja pótolni. Emlékeztetnek: a gyerekeknek a tanév érvényességéhez legfeljebb 250 óra igazolt hiányzásuk lehet (ez óraszámtól függően mintegy 40 nap hiányzást tesz lehetővé). Az érdekvédelmi szervezetek azt szeretnék, ha az iskolák pontos tanmenetet biztosítanának az egészséges vagy gyógyult gyermekek otthoni tanulásához. Vélhetően azért nem született eddig döntés a tanítási szünet miatt otthon maradt egészséges gyerekek szülői felügyeletének biztosításáról, mert a táppénz biztosítása milliárdokba kerülne az államnak.