Kevés az esély a sikerre

Az idő majd eldönti, sikerül-e az új stratégiát sikerre vinni, de a nyolcéves kudarcsorozat után erre kevés az esély – vélte az amerikai elnök döntését kommentálva Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő szerint az afganisztáni stabilitás kulcsát a szomszédos Pakisztánban kell keresni, ahol azonban nagy valószínűséggel csak katonai diktatúrával lehet megszilárdítani a helyzetet.

2009. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karacsi központú háború. Karacsi a tálibok pénzgyára, állítja a pakisztáni nagyváros polgármestere. Szied Musztafa Kamal a Dawn pakisztáni lapnak nyilatkozva elmondta, a 18 milliós város, amely az ország éves össztermékének negyedéért felelős, egyre inkább előtérbe kerül, minthogy ide érkeznek az amerikai hadi szállítmányok, ez Pakisztán gazdasági fővárosa. A polgármester elmondta, hogy a városban ugyan sokat javult a közbiztonság, de máig vannak olyan területei, ahová a rendőrség sem merészkedik, ott pedig könynyen elbújhatnak a terroristák. A tálibok pénze azonban szerinte biztosan Karacsin keresztül folyik, állítólag egy hónap alatt négyszázmillió rúpiát (kb. 4,7 millió dollár) utaltak egy helyi bankból a törzsi területekre, amelyből bizonyosan a háborús költségeket fedezik. (S. L. S.)


Stanley McChrystal tábornok azt mondta, úgy lehet győzni, ha sikerül maguk mellé állítaniuk a helyi lakosságot, és egymás ellen fordítani a tálibokat, illetve az al-Kaidát – utalt a szövetséges erők afganisztáni főparancsnokának véleményére a szakértő, hangsúlyozva, ahogy a 2001 óta mindig, jelenleg is a legnagyobb ellenszenv a helybéliek körében az Egyesült Államok katonáit veszi körül. A tálibok és az al-Kaida erői ugyanis már nyolc éve, a háború kezdete óta egymás oldalán harcolnak, így a külföldi származású, de mozlim harcosok jóval közelebb állnak az afgán nép szívéhez, mondta Nógrádi. Ráadásul jól is fizetnek, mutatott rá a szakértő, megemlítve, hogy a nemzetközi terrorhálózat a többszörösét adja bérként a hozzá csatlakozóknak, mint a hivatalos hadsereg vagy a rendőrség. Azok az erőszakszervezetek, amelyek elméletileg a jövőben fenn fogják tartani Afganisztán biztonságát, miközben a politikai hatalmat a kabuli kormány gyakorolja. A helyzet most azonban messze áll ettől, mondta Nógrádi György, kétkedően hozzátéve, hogy az Egyesült Államok tervei szerint 2013-ra Afganisztánban 240 ezer fős hadsereg és 160 ezres rendőrség biztosítaná az ország szilárdságát. A helyi lakosság megnyeréséhez pedig pénzre van szükség, a szakértő szerint rövid távon semmiképp sem versenyképes az, amelyet az amerikaiak ajánlanak. „A máktermesztéssel a parasztok legalább tízszer annyit keresnek, mint a gabonával!” – mutatott rá az egyenlőtlen háború hátterére a szakértő. Emellett teljesen elharapódzott az országban a korrupció, amely szinte lehetetlenné teszi a fejlesztési pénzek megfelelő elhelyezését, hatékony felhasználását.
Nógrádi György a helyzet egyik kulcsát Pakisztán szerepében látja, ahol szerinte a polgári kormány gyengesége következtében a szétesés jeleit mutatja az állam. „Az iszlámábádi kormány elveszítette a befolyását a hadseregre, a nukleáris fegyverekre és a titkosszolgálatra” – állította Nógrádi, aki a megoldást a katonai diktatúra lehetőségében látja Pakisztán és a térség stabilitása érdekében. A szakértő rámutatott: Afganisztán hat szomszédja közül háromnak, Pakisztán mellett Kínának és Iránnak konkrét elképzelései vannak az ország jövőjéről. Így például a perzsa államnak az afganisztáni uránlelőhelyek kiaknázása, vagy az az adat is érdekes, hogy a legújabb kutatások szerint az országban tizennyolcszor annyi kőolaj és háromszor annyi földgáz van, mint azt eddig hitték, mutatott rá az összefüggésre Nógrádi György.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.