Kevesebb egyetemista lesz

Elismerte a Hiller István vezette oktatási tárca, hogy dolgoznak azon a kormányrendelet-módosításon, amely drasztikusan megemelné a felsőoktatási intézményekben a felvételi minimumponthatárt. Ha a javaslatot elfogadják, jóval kevesebben jutnak be a felsőoktatásba.

2009. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk kérdésére az oktatási tárca megerősítette: dolgoznak annak a kormányrendelet-módosításának az előkészítésén, amely jelentősen átalakítaná a felvételi pontszámítási rendszert. A tervezett változtatások a jelenleginél nagyobb jelentőséget tulajdonítanának az emelt szintű vizsgának, ám azt – az MSZP oktatási politikusainak akaratával ellentétben – nem tennék kötelezővé. A tárca ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a változtatások legkorábban 2012-től lépnek életbe, mert a törvény értelmében a módosításokról a hatályba lépést megelőzően legalább két évvel értesíteni kell a felvételizőket.
Mint közöltük, a minisztériumban készülő rendeletről és annak konkrét részleteiről Magyar Bálint szabad demokrata oktatáspolitikus számolt be a szocialista politikusoknak a parlament oktatási bizottsága közelmúltbeli ülésén. Magyar kijelentette: a rendelet 2012-től 240 pontra emelné a minimumponthatárt, vagyis ennél kevesebb pontszámmal egyetlen felsőoktatási intézménybe sem lehetne bekerülni még abban az esetben sem, ha az adott szakon lenne üres férőhely.
*
Jelenleg csupán 160 pont kell a bekerüléshez, ami azt jelenti, hogy kettes érettségivel is be lehet csúszni a felsőoktatásba. Januártól 200 pontra emelkedik a bejutási küszöb, de a szakemberek szerint ennek nagyon csekély a szűrőhatása. Az újabb emelés következtében azonban már jóval többen szorulnának ki a felsőoktatásból. A másik változtatás, hogy a jövőben a magasabb fokú matúrákért 40 helyett 50 pluszpont járna, így az elérhető maximumpontszám a jelenlegi 480 pontról 500 pontra emelkedne. A jelenlegi pontszámítási rendszer alig jutalmazza a magasabb fokú vizsgát, ezért az elmúlt három évben felére csökkent az ilyen vizsgák száma, így csökkent a diákok tudásszintje is.
Azzal, hogy Hiller a pontszámítás átalakításán dolgozik, eldőlt, hogy a tárcavezető – saját párttársaival szemben – az emelt szintű vizsga kötelezővé tételét ellenző Magyar Bálint mellé állt. Ha ugyanis az emelt szintű vizsgáért a jövőben is csak pluszpont jár, akkor az nem lehet alapkövetelmény, így vélhetőleg a magasabb fokú matúrát kötelezővé tevő szocialista törvénymódosítási javaslat elbukik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.