Kína védi a jüant

Kína az Európai Uniót újfent piacvédő protekcionista gazdaságpolitikával vádolta, és viszszautasította, hogy valutáját engedje erősödni az euróhoz képest. Kína és az EU vezetői Nancsingban a kereskedelmi kapcsolatokról tárgyaltak, az álláspontok azonban meglehetősen távol állnak egymástól.

2009. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennyolc hónapja köti Kína a jüant a dollárhoz, amely az EU exportja számára jelentős hátrányt jelent, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök szerint azonban a valuta stabilitása a nemzetközi gazdasági válság leküzdéséhez nyújt segítséget. José Mauel Barroso, az Európai Bizottság elnöke sürgette a téma megtárgyalását, a kínai fél azonban nem vetette ezt fel, így az uniós tisztviselők az utolsó sajtótájékoztatót le is mondták. Abban minden résztvevő egyetértett, hogy közösen eredményesebben tudják leküzdeni a válságot, ám az adott feltételek igencsak eltérők az eurózóna és Kína esetében. Az utóbbi ugyanis jelenleg a válság előtti növekedést produkálja, azaz úgy tűnik, a krízis első hullámát kivédte.
Si Csi-kin (Shi Zhiqin), a pekingi Szinghua egyetem professzora az Euronews kérdésére azt mondta, az új, „lisszaboni uniótól” is azt várják, hogy ismerje el a kétoldalú gazdasági-kereskedelmi status quót, szüntesse meg a fegyverembargót Kína felé, és „kezelje” a tibeti kérdést. Az unió vezetői továbbra is aggodalmasan figyelik a kínai emberi jogi problémákat, s környezetvédelmi lépéseket is várnak Pekingtől – amely a mostani találkozón meg is ígérte szén-dioxid-kibocsátásának csökkentését –, ám a gazdasági realitások mást is mutatnak. Brüsszeli elemzők megjegyzik, Kína afrikai bányászati előretörése befolyásolja a jövőben a világpiaci árakat. A világválság könnyen azt eredményezheti, hogy míg az európai gazdaságok képtelenek megújulni, a kínaiak rugalmassága pedig óriási pénztartalékaikkal és a folyamatos segélyezéssel javított nemzetközi imázzsal új világpolitikai realitást tárnak az EU elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.