Karol Wojtyla emlékének megtisztelése világszerte elfogadott lépés, hiszen őt már életében szinte szentként kezelték az emberek vallástól függetlenül. XII. Pius esetében azonban a halála óta eltelt 51 év alatt rengeteg hordalék rakódott Eugenio Pacelli emlékére. Abe Foxman, a befolyásos zsidó szervezet, a Rágalmazásellenes Liga vezetője közölte, addig nem szabadna semmi módon érinteni XII. Pius háború idején játszott szerepét, amíg az összes vatikáni dokumentumot át nem nézik. Elan Steinberg, az egyik amerikai holokauszttúlélő szervezet alelnöke a New York Daily Newsnak azt nyilatkozta, XVI. Benedek döntése „különösen érzéketlen”. Az Apostoli Szentszék továbbra is kitart álláspontja mellett, hogy XII. Pius a háttérben tevékenykedve minden erejét latba vetve küzdött a zsidókért.
A háború idején és az azt követő legalább egy évtizeden keresztül ezt osztotta a nagyvilág közvéleménye is, és levelek és táviratok ezrei bizonyítják, hogy a zsidó közösség milyen mérhetetlenül nagy hálát érzett a katolikus egyház és vezetője háborús tevékenysége kapcsán. A nácikkal kollaboráló pápa mítoszát Rolf Hochhuth német drámaíró 1963-ban megjelent, A helytartó című színdarabjában alkotta. A történelmi hűséget szabadon kezelő műről utólag Ion Mihai Pacepa, a román titkosszolgálat korábbi, a hetvenes évek végén az Egyesült Államokba emigrált vezetője azt állította, a KGB rendelésére készült, hogy így rombolják le a korábbi pápa és az egyház imázsát.
A szovjet titkosszolgálat egyházellenes lépéseinek hosszú történelme és még feltáratlan részei is vannak, ám a beszámolók szerint II. János Pál pápa megválasztásának bejelentésekor „zengett a Kreml” a felháborodástól, s nem egy történész véli úgy, hogy a lengyel egyházfő spirituális tekintélyével és gyakorlati lépésekkel egyaránt sokat tett a Szovjetunió és a kommunista rendszer összeomlásáért. Lengyelországban erőre kapott az ellenzék, az egyház melléjük állt, amelyet bizonyít a vértanú pap, Jerzy Popieluszko esete is, akit 1984-ben öltek meg a lengyel kommunista belbiztonsági szervezet tagjai. XVI. Benedek pápa a fiatalon meggyilkolt papot szombaton boldoggá avatta.
Manfred Weber parancsára ültek Magyar Péter képviselői ukrán zászlós pólóban az Európai Parlamentben