Megvalósíthatatlan biztonság

A rektorok és a hallgatók szerint is megvalósíthatatlan a felsőoktatási intézmények biztonsági intézkedéseinek drasztikus szigorítása – derült ki a pécsi tragédia kapcsán. A diákok pénzt gyűjtenek az áldozat családjának és a túlélőknek, az oktatási miniszter félmillió forint gyorssegélyt adott.

2009. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fegyvertartás szabályai. Az európai törvényeket összehasonlítva nem tekinthető liberálisnak a fegyver- és lőszertartás magyarországi szabályozása – nyilatkozta az Országos Rendőr-főkapitányság rendészeti osztályvezetője. Povázsai Sándor alezredes közlése szerint 110 ezer állampolgár birtokában jelenleg 245 ezer fegyver van engedéllyel, ennek hatvan százalékát sportvadászatra használják.


Több tíz milliárd forintba kerülne a felsőoktatási intézmények különleges biztonsági felszerelése, az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítése és a személyzet. Ezért az egyetemek jelenlegi helyzetében a fémdetektoros beléptetési rendszert megvalósíthatatlan – mondta lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Hozzátette: szerinte nincs szükség a felsőoktatási törvény módosítására sem. A fegyvertartási törvény kapcsán ugyanakkor kötelezővé kellene tenni a fegyverviselő rendszeres pszichológiai vizsgálatát. A HÖOK elnöke kijelentette: a pécsi hallgatói önkormányzat alapítványt hoz létre, amely anyagi segítséget nyújt majd az áldozat családjának, a sérülteknek, illetve azoknak, akik ugyan nem sebesültek meg, ám jelen voltak a gyilkosságnál és így lelki traumát éltek át. A gyűjtésben a HÖOK is részt vesz. A hallgatók hétfőre néma demonstrációt szerveznek az erőszak ellen: arra kérik az ország összes hallgatóját, oktatóját és a felsőoktatási dolgozókat, hogy hétfőn féltizenkettőkor, a tragédia időpontjában vonuljanak az egyetemek elé, és gyújtsanak gyertyát az áldozat emlékére.
Miskolczi leszögezte: a dráma okát nem az egyetemeken, hanem annál sokkal mélyebben, a társadalmi értékválságban kell keresni. Az egyre burjánzó iskolai erőszak annál a korosztálynál hágott a tetőfokára, amely már a rendszerváltás utáni években élte kisgyermekkorát. Az ő idejükben az iskolákból fokozatosan eltűnt a nevelés, eltűntek a szocializáció szempontjából alapvető fontosságú közösségi programok, a családok többségében pedig már nem a harmonikus családi élet és a gyermeknevelés a legfőbb érték, hanem a pénz és a siker. A családokban gyakran észre sem veszik, hogy a gyerek lelki problémákkal küzd, ahogy az iskolákban sem foglalkoznak ezzel, hiszen a tanárok jogai korlátozottak, a nevelési lehetőséget adó közösségi programok pedig szinte teljesen megszűntek. Méltatlanul alacsony a pedagógusok fizetése is, amelynek következtében rengeteg jó szakember elhagyja a pályát.
Gábriel Róbert, a pécsi egyetem rektora szerint ahhoz, hogy egy ilyen tragédiát meg lehessen akadályozni, repülőtéri szintű biztonsági intézkedésekre lenne szükség, ez pedig a felsőoktatás nyitottsága mellett elképzelhetetlen. A felsőoktatási törvény még azt is megengedi, hogy az egyetemhez nem tartozó polgárok is jelen legyenek a foglalkozásokon, ha a tanár arra engedélyt ad.
Az oktatási tárca kérdésünkre, hogy terveznek-e rendkívüli intézkedéseket, összehívják-e a szakmai testületeket, illetve felvetődött-e törvénymódosítás lehetősége, azt válaszolták: a Magyar Rektori Konferenciával, a Felsőoktatási Kerekasztallal vitatják meg , hogyan lehetne biztonságosabbá tenni az egyetemek világát.
Hozzátették: az oktatási tárca saját halottjának tekinti az áldozatot, a temetéssel kapcsolatban a szükséges intézkedéseket azonnal megtették. Hiller István oktatási és kulturális miniszter mind az elhunyt családja, mind a sérültek részére 500-500 ezer forint azonnali gyorssegélyt utaltatott át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.