Mentőöv a süllyedő Dubajnak

Tízmilliárd dolláros kölcsönt adott Abu-Dzabi a bajba jutott Dubajnak, hogy kifizesse tegnap lejárt tartozásait. Az Egyesült Arab Emírségek fővárosának érdekében állt ez a lépés, mert saját magát és a térséget is kisegítette a nem várt hitellel. A most zajló kuvaiti csúcstalálkozón várhatóan későbbre halasztják az öböl menti közös valuta megteremtését.

2009. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap este még a kilátásokat latolgatták Kuvaitban az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) csúcstalálkozójára érkezett küldöttek dubaji lejáró kölcsöneinek visszafizetésével kapcsolatban. Tegnapra azonban kiderült, Abu-Dzabi, az Arab Emírségek vezetője kisegítette bajba jutott testvérét, így az óvatos reménykedés vált úrrá az apró olajmonarchiában zajló tanácskozáson. A Zawya dubaji szaklap elemzője is így látja. Lapunk kérdésére Maria Abi-Habib rámutatott, Dubajnak egyszerűen nincs ellenfele a térségben a felépített, kiváló infrastruktúra és a liberális politika következtében. – Katarban van gáz, Abu-Dzabiban pedig olaj, de a külföldi munkaerő mégis Dubajba jön, ha az öböltérségben akar üzletelni – mondta a szakértő, megjegyezve, például az első hallásra semmiségnek tűnő alkoholtilalom az öbölországok nagy részében súlyos problémát jelent a hagyományos életmódjukat feladni nem kívánó külföldi dolgozók számára. Márpedig az öböltérségben elsősorban a külföldi munkavállalók révén fejlődik a gazdaság, akiket a spekulatív dubaji ingatlanüzlet bedőlése nagyon súlyosan érintett. Abi-Habib azonban optimista, szerinte az emírségben megtelepedett cégek legnagyobb része továbbra is ott marad, s nem költözik Katarba vagy Abu-Dzabiba. Szerinte Dubaj mellett szól az is, hogy ott az üzlet és a mindennapi élet apró ügyei is sokkal simábban elintézhetőek, mint a többi országban.
Hasonlóképp látja Dubaj helyzetét Nasszer al-Nafiszi is. A kuvaiti gazdasági elemző azonban óva intett attól, hogy hátradőljenek a gazdasági szereplők. – Ami Dubajjal történt, azért nem katasztrófa, és csak csekély mértékben érinti a világgazdaságot. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a most kapott tízmilliárd dollárnál azért többről van szó, inkább 80 milliárd dollárról beszélhetünk – mondta al-Nafiszi. Az elemző szerint ugyan Dubaj most elveszítette a belé vetett bizalom egy részét, de ezt viszsza tudja és vissza is fogja szerezni a közeljövőben. Ugyanakkor úgy vélte, „Mohamed Rasid al-Maktum sejknek, a dubaji emírnek át kell gondolnia az országával kapcsolatos vízióját”.
Persze Abu-Dzabi bőkezű gesztusának is lehet ára, mégpedig politikai oldalon, ha a vezető emírség úgy látja, hogy Dubajjal kicsit „elszaladt a ló”, visszafoghatja saját eszközeivel a rohanást. Ráadásul az is nyilvánvaló, hogy a mostani gyorskölcsön csak ideig-óráig nyugtatta meg a piacokat, s Abu- Dzabi kockázatot vállal testvére megmentésével. A kérdés csak az, hogy milyen nagy ez a kockázat.
Talán a tervezett öböl menti közös pénz segíthetne az egységes gazdaság felé haladásban, ám a remények nagyon halványak arra, hogy a mostani, harmincadik GCC-csúcson megszületik a bejelentés a halídzsi névre hallgató valutáról. Az biztos, hogy az Emírségek és Omán nem vesz részt az „öböleuró” bevezetésében, legalábbis ma még nem. Persze kérdés, hogy van-e jövője ebben a világgazdaságot is megrengetni képes országcsoportban a közös valutának. A GCC-országok ugyanis szinte kizárólag olajat termelnek, az egyéb termékek aránya eltörpül a fekete arany mellett. A GCC-n belüli kereskedelem így arányaiban nem ér anynyit, hogy annak egyszerűsítése érdekében új pénzt hozhassanak létre. A halídzsi azonban – ha nem az amerikai dollárhoz, hanem egy valutakosárhoz kötik – akár nemzetközi gazdasági pánikot is kelthetne a zöldhasú iránti bizalom csökkenése miatt. Ez pedig semmiképp sem érdeke a szilárd amerikai kapcsolatokkal bíró GCC-országoknak. Ezért legfeljebb az várható, hogy a közös pénz bevezetését nem vetik el, de dátum meghatározása nélkül későbbre halasztják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.