Nagy ázsiai nyitásra készül a Fidesz

Újrakezdést tervez a Fidesz a Távol-Keleten, ahol az elmúlt évek során a kormányzat inkább kommunikációs diplomáciát folytatott, mintsem a magyar vállalkozások érdekeit védte, befektetéseiket támogatta. A 2005-ös aichi világkiállítástól való távolmaradás fájó seb marad, de van lehetőség javítani. Jövőre lesz a sanghaji világkiállítás, egy évre rá pedig Magyarország tölti majd be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, akkor pedig nem lesz elég általánosságokkal dobálózni.

2009. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ázsia keleti fele évek óta úgy rohan előre, hogy senki sem tudja követni, Magyarország pedig jószerivel csak csodálkozik a távoli terület eredményein. Manapság Kína számára Magyarország szinte csak azt jelenti, hogy egy közép-európai állam, amely tagja az Európai Uniónak. Pedig volna mire építeni. Kínában például az iskolákban tanítják Petőfi Sándor verseit, bizonyos szempontból számon tartják a réges-régi rokoni szálakat, és semmi olyat nem tettünk, amellyel magunkra haragítottuk volna őket. Hazánk ugyanis nem vezető nagyhatalom, a Peking által megkövetelt „egy Kína-elvet” és a területi integritást minden kormány támogatta, ezen a téren nem várható változás. Ha hinni lehet a közvélemény-kutatásoknak, a Fideszre vár majd a karakteres Ázsia-politika kialakítása jövő tavasztól kezdve.
Nem volt véletlen Orbán Viktornak, a párt elnökének minapi pekingi útja, s az is jelzésértékű, hogy Hszi Csin-ping (Xi Jinping) alelnök fogadta a magyar politikust. Jelen állás szerint sokat érhet ez a kapcsolatfelvétel, minthogy 2012-ben a Kínai Kommunista Párt (KKP) bizonnyal Hszit jelöli ki Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfő-pártfőtitkár utódjává. Az a KKP, amellyel most a Fidesz hivatalos kapcsolatot is létesített, ám amellyel értékközösséget – természetesen – nem vállal. Ám az érdekek közösek: a gyümölcsöző gazdasági és kulturális kapcsolatok kiépítése. Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője szerint a pragmatikus megközelítés az irányadó, így egyes államokkal – mint Kína vagy a jelentős számú magyar ajkú, befolyásos tisztviselőkkel bíró Vietnam – nem feltétlenül ugyanazokat az értékeket tartjuk szem előtt, míg másokkal, mint Japán vagy Dél-Korea egyértelműen közelebb áll a demokráciafelfogásunk.
Kína esetében azonban jó, ha kerül egy közvetítő, amely jól ismeri az európai és a kínai észjárást egyaránt, s képes a legfontosabb üzleteket is tető alá hozni. Adja magát a térség igazi kereskedőállama, Hongkong, ahol azonban Magyarország nemrég bezárta főkonzulátusát. Lapunk úgy tudja, hogy kormányváltás esetén a Kínához tartozó területen újra megnyithatjuk a hongkongi magyar főkonzulátust. A Tajvan és Kína közötti barátságosabb viszonynak köszönhetően emellett a Peking felé való nagyobb nyitás esetén sem kell sutba dobni a Tajpejhez fűződő kötelékeket. A hi-tech iparág egyik fellegvárával, Tajvannal évek óta kiváló a Fidesz több képviselőjének a viszonya, amely kormányzati pozícióban tovább erősödhet.
Az ázsiai országok szemében nyilvánvalóan felértékeli Magyarországot a 2011. január elsején kezdődő magyar uniós soros elnöki tisztség fél éve. Hazánk tárgyalhat majd a jövőben uniós oldalról a Kínából származó egyes termékekkel szemben felállított védővámok lebontásáról vagy a fegyverembargó esetleges megszüntetéséről. Ahogy arról is, mi a jövője az egyes országok által bevezetett, saját termelőiket támogató protekcionista lépéseknek, amelyet a kínai fél régóta bírál. Németh Zsolt szerint a cél az, hogy a magyar termelők minél nagyobb támogatását tudjuk elérni az Európai Unióban, így a jövőben remélhetőleg ismét lehet magyar fokhagymát vásárolni a bevásárlóközpontokban, s nem csak kínait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.