Ázsia keleti fele évek óta úgy rohan előre, hogy senki sem tudja követni, Magyarország pedig jószerivel csak csodálkozik a távoli terület eredményein. Manapság Kína számára Magyarország szinte csak azt jelenti, hogy egy közép-európai állam, amely tagja az Európai Uniónak. Pedig volna mire építeni. Kínában például az iskolákban tanítják Petőfi Sándor verseit, bizonyos szempontból számon tartják a réges-régi rokoni szálakat, és semmi olyat nem tettünk, amellyel magunkra haragítottuk volna őket. Hazánk ugyanis nem vezető nagyhatalom, a Peking által megkövetelt „egy Kína-elvet” és a területi integritást minden kormány támogatta, ezen a téren nem várható változás. Ha hinni lehet a közvélemény-kutatásoknak, a Fideszre vár majd a karakteres Ázsia-politika kialakítása jövő tavasztól kezdve.
Nem volt véletlen Orbán Viktornak, a párt elnökének minapi pekingi útja, s az is jelzésértékű, hogy Hszi Csin-ping (Xi Jinping) alelnök fogadta a magyar politikust. Jelen állás szerint sokat érhet ez a kapcsolatfelvétel, minthogy 2012-ben a Kínai Kommunista Párt (KKP) bizonnyal Hszit jelöli ki Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfő-pártfőtitkár utódjává. Az a KKP, amellyel most a Fidesz hivatalos kapcsolatot is létesített, ám amellyel értékközösséget – természetesen – nem vállal. Ám az érdekek közösek: a gyümölcsöző gazdasági és kulturális kapcsolatok kiépítése. Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője szerint a pragmatikus megközelítés az irányadó, így egyes államokkal – mint Kína vagy a jelentős számú magyar ajkú, befolyásos tisztviselőkkel bíró Vietnam – nem feltétlenül ugyanazokat az értékeket tartjuk szem előtt, míg másokkal, mint Japán vagy Dél-Korea egyértelműen közelebb áll a demokráciafelfogásunk.
Kína esetében azonban jó, ha kerül egy közvetítő, amely jól ismeri az európai és a kínai észjárást egyaránt, s képes a legfontosabb üzleteket is tető alá hozni. Adja magát a térség igazi kereskedőállama, Hongkong, ahol azonban Magyarország nemrég bezárta főkonzulátusát. Lapunk úgy tudja, hogy kormányváltás esetén a Kínához tartozó területen újra megnyithatjuk a hongkongi magyar főkonzulátust. A Tajvan és Kína közötti barátságosabb viszonynak köszönhetően emellett a Peking felé való nagyobb nyitás esetén sem kell sutba dobni a Tajpejhez fűződő kötelékeket. A hi-tech iparág egyik fellegvárával, Tajvannal évek óta kiváló a Fidesz több képviselőjének a viszonya, amely kormányzati pozícióban tovább erősödhet.
Az ázsiai országok szemében nyilvánvalóan felértékeli Magyarországot a 2011. január elsején kezdődő magyar uniós soros elnöki tisztség fél éve. Hazánk tárgyalhat majd a jövőben uniós oldalról a Kínából származó egyes termékekkel szemben felállított védővámok lebontásáról vagy a fegyverembargó esetleges megszüntetéséről. Ahogy arról is, mi a jövője az egyes országok által bevezetett, saját termelőiket támogató protekcionista lépéseknek, amelyet a kínai fél régóta bírál. Németh Zsolt szerint a cél az, hogy a magyar termelők minél nagyobb támogatását tudjuk elérni az Európai Unióban, így a jövőben remélhetőleg ismét lehet magyar fokhagymát vásárolni a bevásárlóközpontokban, s nem csak kínait.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron