Nem hisznek a megelőzésben

Megdöbbentő intézkedési ajánlást készített az ÁNTSZ a H1N1 vírussal kapcsolatban a bölcsődéknek, az óvodáknak és az iskoláknak. A tisztiorvosi szolgálat nem javasolja a járvány megelőzése miatti intézménybezárást, és tömeges megbetegedések esetén sem szorgalmazza a szünet elrendelését. A kormány elteszi „rosszabb időkre” a megmaradó vakcinákat.

2009. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pedagógusokban és iskolaigazgatókban megütközést keltett az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) által készített és a Hiller István vezette oktatási tárca által – a minisztériumi honlapon – közzétett intézkedési ajánlás, amely arról próbálja lebeszélni a helyi egészségügyi hatóságokat, hogy a járvány megelőzése érdekében zárják be a bölcsődéket, az óvodákat és az iskolákat. Sokan viszont nem értik, kinek jó az, ha csak akkor zárják be az intézményt, amikor a gyerekek többsége már elkapta a betegséget, amelynek akár életveszélyes szövődményei is lehetnek. Az oktatási intézményeknek és egyéb gyermekközösségeknek készített ajánlás szerint kétféle intézménybezárást különböztetünk meg. A reaktív bezáráskor az intézményvezető függeszti fel a tanítást a már kialakult járvány miatt. Ez akkor történik, amikor a gyermekek és a pedagógusok olyan nagy hányada beteg, hogy a tanítást nem tudják folytatni.
*
Létezik még a proaktív bezárás is. Ilyen esetben az egészségügyi hatóság függeszti fel az óvoda, iskola működését annak érdekében, hogy a tömeges megbetegedést megelőzze. Az ilyen jellegű bezárások esetében a közösségben még senki sem beteg, vagy csak kevesen betegek.
Az ÁNTSZ az ajánlásban igyekszik lebeszélni a megelőzés miatt elrendelt bezárásokról a helyi egészségügyi hatóságokat. Szerintük az ilyen típusú bezárás alkalmas lehet arra, hogy a járvány terjedését lassítsa, de a hatásának mértéke nem ismeretes. Az is előfordulhat, hogy az intézmény újbóli megnyitásakor a gyermekek és az iskolai dolgozók közül még sokan fogékonyak, így ismét járvány alakulhat ki. Az ÁNTSZ szerint a megelőzéssel elérhető járványügyi előnyök korlátozottak, az iskolabezárások társadalmi-gazdasági következményei azonban számottevőek. A tisztiorvosi szolgálat az ajánlásban azt írja: az idei influenza pandémiasúlyossága eddig mérsékeltnek tekinthető, ezért Magyarországon a megelőzésért történő iskolabezárás általában nem javasolt.
A már tömeges megbetegedéssel sújtott oktatási intézmények bezárásáról is érdekesen vélekedik az ÁNTSZ. Azt írják, magas hiányzás miatt az iskola vezetősége rendelhet el rendkívüli tanítási szünetet. Az ilyen típusú intézkedés már nem járványügyi érdekből történik, ezért az egészségügyi hatóság ezt nem tiltja, de nem is szorgalmazza.
Az ÁNTSZ az ajánlásban ugyanakkor elismeri, hogy általában a gyermekek a legérintettebbek influenzajárvány idején, és ők azok, akik a leginkább terjeszthetik a fertőzést, mivel a legtöbb szoros kontaktusuk nekik van mind a társaikkal, mind pedig a más korosztályokkal, például a szüleikkel. A tisztiorvosi szolgálat intézménybezárások helyett továbbra is az oltás és a kézmosás mellett érvel. Ajánlásukban azt írják: gyorsítani kell az iskolai kampányoltások ütemét, hogy azok mielőbb befejeződjenek. Az influenzás tüneteket észlelő személy ne látogassa a közösséget, az intézményben betegség tüneteit mutató gyermeket különítsék el a többitől hazamenetelig. Javasolt az alapos takarítás, a kézmosás és a légúti etikett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.