Nincs elég pénz a romatámogatásra

Drasztikusan megcsappantak a roma hallgatók felsőoktatási tanulmányait segítő Romaversitas Alapítvány támogatásai. Ha nem érkezik pluszpénz, veszélybe kerülhet az alapítvány működése és a dolgozók kifizetése. Az igazgató reméli, nincs összefüggés a támogatáscsökkenés és aközött, hogy a Romaversitas neve felmerült a Borovszky-botrányban.

2009. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem először kerül veszélybe a roma egyetemisták anyagi és szellemi támogatását zászlajára tűző Romaversitas Alapítvány működése. Daróczi Gábor, az alapítvány igazgatója lapunknak kijelentette: mind a civil, mind a költségvetési forrásból fizetett pályázati támogatások drasztikusan csökkentek idén, öt-tíz millió forint hiányzik az alapítvány költségvetéséből. A Szerencsejáték Zrt. ugyan 16 millió forinttal támogatja a diákok tanulmányi ösztöndíját és tankönyvtámogatást is ad nekik, de ha valahonnan nem jutnak pluszpénzhez, veszélybe kerülhet az alapítvány fenntartása és az itt dolgozók fizetése is. Az alapítvány roma diákjai havi harmincezer forint ösztöndíjat, tanévenként egyszer húszezer forintos tankönyvvásárlási, valamint számos természetbeli támogatást kapnak.
A Magyar Bálint oktatási minisztersége idején miniszteri biztosi posztot betöltő Daróczi szerint a csökkenő támogatások egy részének oka a világgazdasági válság, bizonyos pályázati források elmaradása azonban érthetetlen. A magáncégek adakozó kedvének megcsappanása vélhetőleg a rossz gazdasági helyzetnek tudható be, de például a költségvetési forrásból finanszírozott Nemzeti civil alapprogramnál elnyert pénzek drasztikus csökkenésére Daróczi nem talált megfelelő magyarázatot. Lapunknak arra a kérdésére, hogy vajon idén miért maradnak el a különböző minisztériumi támogatások, Daróczi úgy felelt: a Romaversitas mindössze kétszer kapott pénzt valamelyik tárcától. Ha akkor nem segítettek volna rajtuk, ma nem működne az alapítvány.
Az alapítvány igazgatója a létfenntartási gondokkal indokolta azt is, hogy 2007 végén – még Borovszky Tímea esélyegyenlőségi főigazgatósága alatt – rendkívüli kormánydöntéssel 22 millió forintos támogatást kapott a Romaversitas a kulturális tárcától. Daróczi lapunk kérdésére leszögezte: reméli, hogy nincs összefüggés a támogatások idei drasztikus csökkenése és aközött, hogy a Romaversitas neve felmerült a Borovszky-botrányban, sőt az alapítványnak kifizetett ötmillió forint kapcsán gyanúsították meg hivatali visszaéléssel az oktatási tárca azóta állásából felfüggesztett főigazgatóját. Emlékeztetett: a nyáron bemutatták azokat a bizonyítékokat, amelyekből világosan látszik a pénzek felhasználása, azóta ilyen jellegű támadás nem érte őket, hivatalos nyomozati megkeresés pedig soha nem is érkezett hozzájuk. Daróczi leszögezte: az őket ismerők pontosan tudják, milyen szakszerű és fontos munka folyik náluk, és nem dőlnek be az alaptalan támadásoknak.
Emlékezetes: az ügyészség szerint Borovszky Tímea hivatali helyzetével visszaélve 2007 őszén arra kérte a HÖOK a Hallgatókért Alapítvány által működtetett mentorprogram képviselőjét, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok felsőfokú tanulmányainak támogatására átutalt 45 millió forintból – pályázat nélkül – ötmillió forintot juttasson el a Romaversitas Alapítványnak. Tény, hogy a botrány kirobbanása óta jóval kevesebb pénzhez jut a Romaversitas: míg a korábbi években minisztériumi pénzekhez is jutottak, idén ott nem kaptak támogatást. A Nemzeti civil alapprogram pályázatán sem termett babér: míg 2004-ben hatmilliót, 2007-ben ötmilliót nyertek, addig idén mindössze százezer forintot kaptak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.