Rendelet a segítő kutyákról

Több országos botrány és sérült embereket megalázó helyzetek sora után megszületett végre az a jogszabály, amely a segítő kutyák alkalmazásának körülményeit szabályozza. A szociális és munkaügyi miniszter nemrégiben hatályba lépett rendelete alkalmas lehet arra, hogy végre tisztázza: a sérült emberek kutyáik segítségével tudják megtenni azt, amit az épek. Az érintettek mindezek mellett úgy vélik, van még mit csiszolni a rendeleten.

2009. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehetőség az önálló életre. A vakvezető kutya látássérült gazdáját segíti a tájékozódásban, a mozgáskorlátozott személyt segítő kutya gazdája mindennapos tevékenységét könnyíti meg. A hangot jelző kutya a hallássérült ember számára veszélyt vagy egyéb fontos információt jelentő hangokra figyelmeztet, a rohamjelző az epilepsziás, vagy más krónikus, rohamszerű állapotoktól veszélyeztetett betegnek jelzi a rosszullét közeledtét és roham idején segíti. Személyi segítő kutyával a fogyatékos ember képes arra, hogy önállóan éljen, a terápiás kutyát pedig a gyógypedagógiai, pszichológiai, pszichiátriai, konduktív pedagógiai, illetve a rehabilitációs munkában használják.


Az ígérthez képest egy év csúszással ugyan, de megszületett és a napokban hatályba lépett a szociális és munkaügyi miniszter rendelete a segítő, azaz vakvezető, mozgássérült, illetve személyi segítő, rohamjelző és a terápiás kutyákról, valamint azok alkalmazásáról. Az elmúlt években országos botrányokká duzzadt, vak vagy mozgássérült embereket ért atrocitások és a közvélemény felhördülése után döntött úgy a tárca, hogy szabályozza az addig átláthatatlan helyzetet.
A rendelet megszületéséhez kétségkívül hozzájárult Németh Vilmos makacssága is, akit vakvezető kutyájával 2007 őszén nem engedtek be vásárolni az egyik budapesti Intersparba. Az ÁNTSZ tiltására hivatkoztak, amelyről azonban lapunk kiderítette: nem létezik, az országos tiszti főorvos pedig körlevélben közölte, hogy a vakvezető kutyákat be kell engedni az élelmiszerboltokba. Cikkünk nyomán az áruház vezetői elnézést kértek a fiatalembertől, és fájdalomdíj gyanánt félmillió forintot ajánlottak fel a csepeli vakvezetőkutya-kiképző iskolának. Az esetet újabbak követték, a szintén vak panaszosokat a Tescóból és a DM-ből tiltották ki a kutyájuk miatt. Később hasonló megalázó tapasztalatokról számoltak be mozgássérültek is.
A most hatályba lépett 27/2009. (XII. 3.) rendelet szerint a kiképzett, ápolt és megfelelő iratokkal rendelkező, habilitációs feladatokat ellátó, azaz segítő kutyák ezentúl az eddig tiltott helyeken törvényesen is segíthetik szintén kiképzett gazdájukat. Ilyenek például a tömegközlekedési eszközök, üzletek – közöttük az élelmiszert árusítók is –, a vendéglátóhelyek, a bevásárlóközpontok, piacok, szálláshelyek, játszóterek, közművelődési, oktatási, a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézmények és a közfürdők.
Számos kedvező pontja mellett maradt még csiszolni való a jogszabályon – közölte lapunkkal Németh Vilmos. Elmondta: örül, hogy végre a sérült embereknek nem kell megalázkodniuk napi teendőik intézése közben, s a kutyájuk elkísérheti őket a munkahelyükre, iskolájukba. Több fontos kérdést azonban nem vagy nem megfelelően szabályoz a rendelet. Részletesen tárgyalja a vizsga körülményeit, de az nem derül ki belőle, hogy vajon milyen tudással kell bírnia a vakvezető, mozgássérült-segítő, hangjelző vagy éppen rohamjelző, illetve terápiás kutyának. A tervek szerint rövidesen több szervezet is képezheti majd ezeket az állatokat, de nem tudni, hogy milyen közös kritériumoknak kell megfelelniük. Nem esik szó a kutyák tudásának szinten tartásáról, azaz a rendszeres reflex-felfrissítésükről sem, ami nélkül azonban a kiképzéskor tanultak elveszhetnek. A falun élő vakvezető kutya például akkor képes jól ellátni a feladatát, ha szükség esetén gazdáját el tudja kísérni a nagyvárosi orvosi rendelőbe is. Ehhez azonban az szükséges, hogy a korábbi tudását frissen tartsa, legalább úgy, hogy kiképzői időnként gyakorolnak vele.
Mivel a működő mozgólépcső becsípheti az állat lábát, a jogszabály megengedi, hogy a segítő kutyákkal gazdáik az éppen álló mozgólépcsőt használják. Németh szerint a jogszabálynak rendelkeznie kellett volna arról is, hogy a sérült emberek a lépcsőt meg is állíttathassák. Német Vilmos beszámolója szerint nemrégiben a Ferenciek terén szállt volna metróra, és kérte, állítsák meg a lépcsőt, míg leszaladnak rajta a kutyájával. Elküldték, mondván, csúcsidőben nem állhat a mozgólépcső, sétáljon inkább át a Kálvin térre. – Ilyen formájában a rendelet nem oldja meg minden, kutya segítségére szoruló ember közlekedését, hiszen a metró dolgozói ugyanezt kérhetik a mozgássérülttől is, ha az utazni szeretne.
A szociális minisztérium később kíván válaszolni Németh Vilmos felvetéseire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.