Tizenkilencféle szaloncukorból csupán négyet találtak kiválónak az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) önkéntesei. Hét bizonyult jónak, hat közepesnek, kettő pedig éppen csak megütötte a mércét, a teszt eredményeit a Kosár magazin karácsonyi dupla számában tették közzé.
A tizenkilencből csupán öt – a Bonbonetti Kft. Tibi és Nosztalgia szaloncukrai, a Kraft Food Milka Csokiözöne, valamint a Szamostól tesztelt kétféle szaloncukor tartalmazott igazi csokoládét. A vizsgált termékek mindegyike megfelelt az egészségbiztonsági előírásoknak.
Dömölki Lívia, a magazin vezető élelmiszer-szakértője lapunknak elmondta: óriási kínálatból válogattak, többek között zselés, kókuszos, marcipános, kakaó-, trüffel- és diókrémes, vajkaramellás, mákos, csokoládés, vaníliás édességeket kóstoltak meg. A zacskós vagy dobozos szaloncukor kilója 750 és ötezer forint között váltakozott. Karácsony előtt évente hatmilliárd forintot költünk szaloncukorra, egy magyar család átlagosan két kilogramm – főként zselés, kókuszos, karamellás és marcipános – édességet fogyaszt el. Dömölki Lívia hozzáfűzte: a vizsgált termékek ára jobbára tükrözte a minőségüket is. Épphogy megfelelt Demeter Zoltán Cherry Rubin nevű kakaós étbevonóval mártott, brandy-narancs ízű szaloncukra, amelyet gyenge csomagolása nem védett meg, szétfolyt, a bevonója szürkés színű, a cukor pedig kopogós, száraz, morzsalékos volt. Csomagolásában, ízében, illatában, állagában a legjobb minőségűnek a Szamos alkoholos meggy ízű, illetve marcipános szaloncukra, a Bonbonetti rumízű diós krémmel töltött, étcsokival bevont Tibije, és a kakaós masszával borított Choco Bonita-féle kókuszos Bella vitte el a pálmát.
Diabetikus kategóriában az Update és a Diabette versenyzett, mindkettő közepes minősítést ért el. A szakember szerint – főként piacokon – előfordul, hogy megpróbálják a lejárt szavatosságú szaloncukrot ránk sózni. Kibontják és kimértként kínálják, ezért érdemes óvatosan vásárolni belőle.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!