Büszkén állhatunk a fogyatékossággal élők világnapján – jelentette ki Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselő. A politikus szerint a jövő évi büdzsé életben tartja a lakóotthoni normatívát, így lehetővé teszi, hogy a civilek által fenntartott otthonokban élő értelmi fogyatékosok életkörülményei javuljanak. Kiemelte: a hallássérült középiskolásoknak évi 120 óra, a felsőoktatási hallgatóknak pedig szemeszterenként 60 órában ingyenes jeltolmácsolást biztosítanak. A polgári törvénykönyv módosítása a döntéshozatalban korlátozott személyek számára biztosítja, hogy jogaikkal éljenek. Török emlékeztetett: elsőként ratifikáltuk azt az ENSZ-egyezményt, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a fogyatékkal élők érdekében aktívan lehessen fellépni.
A szakemberek másképp látják a helyzetet. Löfflerné Orbán Gyöngyi, a Flóra Értelmi Fogyatékosokért és Autistákért Alapítvány alapítója leszögezte: a rendszerváltás óta ugyan történtek előrelépések a fogyatékosokat érintő kérdésben, de még mindig elképesztő hiányosságokkal terhelt a rendszer, amelyek jelentősen befolyásolják a fogyatékosok és családtagjaik életét. Több ágazatban – főként az autizmus terén – évek óta nincs kiépülve megfelelően az ellátórendszer, így a betegségeket sokszor nem ismerik fel időben, és elegendő szakember és szakintézmény hiányában a fogyatékosok egy része nem az állapotának megfelelő fejlesztést kapja. Leszögezte: a normatívák jövő évi csökkentése súlyosan érinti az ágazatot. A pénz már évek óta nem fedezi a betegek ellátásának tényleges költségeit. A fogyatékosotthonok közül csak azok tudnak fennmaradni, amelyek civil támogatókat is képesek megszólítani, és magánadományokból összegyűjtik a működéshez hiányzó pénzt. A szakember kifogásolta azt is, hogy a mai napig nagyon kevés a fogyatékosokat ellátó intézmény, ami egyrészt túlzsúfoltságot eredményez, másrészt az is előfordulhat, hogy egyesek emiatt kimaradnak az ellátásból.
– A kormány a költségvetés elfogadásánál megmutatta, mennyire szolidáris a fogyatékosokkal. Az érintettekkel kapcsolatos összes ellátást csökkentette, akik emiatt tömegesen maradhatnak munka és szakellátás nélkül – jelentette ki lapunknak Soltész Miklós, a Fidesz–KDNP népjóléti kabinetjének vezetője. Leszögezte: a kormány januártól elveszi a fogyatékosok érdekvédelmi szervezeteinek fix támogatását, és csak a korábbinál kisebb összegű pályázati forrást bocsát a rendelkezésükre. A kormány ellehetetleníti a fogyatékosok munkába állását is: 8,5 milliárd forinttal csökkenti a megváltozott munkaképességűek támogatását, ami az ezzel foglalkozó cégek csődbe meneteléhez és a fogyatékosok tömeges munkanélkülivé válásához vezet. Embertelennek nevezte a fogyatékosok nappali, illetve bentlakásos intézményeinek támogatását érintő drasztikus elvonásokat is. A szakellátó otthonoktól 14 milliárdot von el a kormány. Soltész szerint a megszorítás első következménye a dolgozók egy részének elbocsátása lesz, utána pedig jönnek a tömeges intézménybezárások. A politikus leszögezte: ha az intézetek szélnek eresztik a fogyatékosokat, az szörnyű emberi tragédiákhoz vezet, hiszen a betegek egy része képtelen az önálló életre.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?