Súlyos emberi tragédiákra kell felkészülnünk

Miközben az MSZP-sek elvégzett feladataikra visszatekintve büszkén állnak a fogyatékosok világnapján, a szakma súlyos gondokról számol be. Az állami támogatásból nem tarthatók fenn az intézmények, kevés a szakellátást nyújtó otthon, és a betegek egy része nem megfelelő ellátásban részesül.

2009. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büszkén állhatunk a fogyatékossággal élők világnapján – jelentette ki Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselő. A politikus szerint a jövő évi büdzsé életben tartja a lakóotthoni normatívát, így lehetővé teszi, hogy a civilek által fenntartott otthonokban élő értelmi fogyatékosok életkörülményei javuljanak. Kiemelte: a hallássérült középiskolásoknak évi 120 óra, a felsőoktatási hallgatóknak pedig szemeszterenként 60 órában ingyenes jeltolmácsolást biztosítanak. A polgári törvénykönyv módosítása a döntéshozatalban korlátozott személyek számára biztosítja, hogy jogaikkal éljenek. Török emlékeztetett: elsőként ratifikáltuk azt az ENSZ-egyezményt, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a fogyatékkal élők érdekében aktívan lehessen fellépni.
A szakemberek másképp látják a helyzetet. Löfflerné Orbán Gyöngyi, a Flóra Értelmi Fogyatékosokért és Autistákért Alapítvány alapítója leszögezte: a rendszerváltás óta ugyan történtek előrelépések a fogyatékosokat érintő kérdésben, de még mindig elképesztő hiányosságokkal terhelt a rendszer, amelyek jelentősen befolyásolják a fogyatékosok és családtagjaik életét. Több ágazatban – főként az autizmus terén – évek óta nincs kiépülve megfelelően az ellátórendszer, így a betegségeket sokszor nem ismerik fel időben, és elegendő szakember és szakintézmény hiányában a fogyatékosok egy része nem az állapotának megfelelő fejlesztést kapja. Leszögezte: a normatívák jövő évi csökkentése súlyosan érinti az ágazatot. A pénz már évek óta nem fedezi a betegek ellátásának tényleges költségeit. A fogyatékosotthonok közül csak azok tudnak fennmaradni, amelyek civil támogatókat is képesek megszólítani, és magánadományokból összegyűjtik a működéshez hiányzó pénzt. A szakember kifogásolta azt is, hogy a mai napig nagyon kevés a fogyatékosokat ellátó intézmény, ami egyrészt túlzsúfoltságot eredményez, másrészt az is előfordulhat, hogy egyesek emiatt kimaradnak az ellátásból.
– A kormány a költségvetés elfogadásánál megmutatta, mennyire szolidáris a fogyatékosokkal. Az érintettekkel kapcsolatos összes ellátást csökkentette, akik emiatt tömegesen maradhatnak munka és szakellátás nélkül – jelentette ki lapunknak Soltész Miklós, a Fidesz–KDNP népjóléti kabinetjének vezetője. Leszögezte: a kormány januártól elveszi a fogyatékosok érdekvédelmi szervezeteinek fix támogatását, és csak a korábbinál kisebb összegű pályázati forrást bocsát a rendelkezésükre. A kormány ellehetetleníti a fogyatékosok munkába állását is: 8,5 milliárd forinttal csökkenti a megváltozott munkaképességűek támogatását, ami az ezzel foglalkozó cégek csődbe meneteléhez és a fogyatékosok tömeges munkanélkülivé válásához vezet. Embertelennek nevezte a fogyatékosok nappali, illetve bentlakásos intézményeinek támogatását érintő drasztikus elvonásokat is. A szakellátó otthonoktól 14 milliárdot von el a kormány. Soltész szerint a megszorítás első következménye a dolgozók egy részének elbocsátása lesz, utána pedig jönnek a tömeges intézménybezárások. A politikus leszögezte: ha az intézetek szélnek eresztik a fogyatékosokat, az szörnyű emberi tragédiákhoz vezet, hiszen a betegek egy része képtelen az önálló életre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.