Táblaügy: folytatódik a kabaré

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) olyan szigorú feltételeket szab az iskolafenntartóknak digitális táblák beszerzésére, amelyeket egy részük valószínűleg képtelen lesz teljesíteni. Az NFÜ az iskolafenntartókra bízza a beszerzést, miután kétszer írt ki közbeszerzési eljárást a táblák beszerzésére, ám mindkétszer eredménytelenül zárult a tender.

2009. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Módfelett nehéz helyzetbe hozza az NFÜ a korábban nyertesnek kihirdetett iskolafenntartókat. A korábbi ígéretekkel ellentétben nem szállítja ki nekik az általuk egyszer már elnyert digitális taneszközöket, hanem velük vásároltatja meg azokat, és rendkívül szigorú beszerzési feltételeket állít eléjük, jelentős többletmunkát ró rájuk. Az NFÜ egyebek között előírja, hogy pontosan milyen típusú eszközöket vásárolhatnak az iskolák, és az egyes eszközök mennyibe kerülhetnek, ahogy azt is megszabja, hogy a beszerzés költségéből mennyit tehet ki a szállítás költsége.
Az iskolafenntartóknak a szigorú pályázati feltételeket betartva költségvetési tervet kell készíteniük arról, hogy az általuk két éve elnyert, de még nem folyósított összegből mit vásárolnának. A tervezetet január végéig kell visszajuttatniuk az ügynökségnek, ahol aztán egyenként bírálják el őket, és döntenek arról, hogy támogatják-e a tervet vagy sem, vagyis aki képtelen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek megfelelő eszközvásárlási tervet készíteni, az nem kapja meg a korábban megnyert támogatást.

*

Sokan attól tartanak, képtelenek lesznek teljesíteni az NFÜ elvárásait, és korábbi nyertes pályázatuk ellenére másfél év hiábavaló várakozás után mégsem jutnak hozzá a csodagépekhez. Az iskolafenntartóknak gyakorlatilag újból kell pályázniuk az egyszer már elnyert pénz megszerzésére. Hónapokba telhet, mire hozzájutnak az öszszeghez, és még ekkor sem biztos, hogy az NFÜ által szabott szigorú feltételek miatt eredményesen tudják lebonyolítani a beszerzést.
Az NFÜ lapunkat úgy tájékoztatta: az iskolafenntartók még ebben a hónapban kapnak egy tájékoztató levelet a megváltozott feltételekről, és felhívják őket arra, hogy küldjék el az ügynökségnek azokat a dokumentumokat, amelyekre a beszerzés új formája miatt szükség van. Az NFÜ sajtóreferense szerint azért van szükség a szigorú vásárlási feltételek megszabására, mert azt akarják, hogy az önkormányzatok valóban digitalizálásra fordítsák az összeget, és az ár/érték arány is megfeleljen a valóságnak. A referens ugyanakkor elismerte: az új pályázat (hivatalosan a régi pályázat kiegészítése) valóban többletfeladatokat ró az önkormányzatokra, és várhatóan sokan lesznek olyanok, akik első alkalommal nem megfelelő tervet készítenek. Ebben az esetben hiánypótlásra hívják fel őket mindaddig, amíg nem lesz elfogadható a beszerzési tervük. Leszögezte: elvileg minden korábban nyertes pályázó meg fogja kapni a beszerzésre szánt pénzt, ha elég kitartó, és visszautasítások esetén újra és újra nekifut a megfelelő terv elkészítésének. Az ugyanakkor bizonyos, hogy az iskolák jelentős időbeli eltéréssel jutnak majd hozzá a táblákhoz, hiszen a nagyvárosoknak az értékhatár átlépése miatt közbeszerzési eljárással kell lebonyolítaniuk a vásárlást, míg a falusi iskoláknak elegendő lesz bemenni a helyi áruházba. Hónapok múlhatnak azon is, hogy az adott iskolafenntartónak mikor sikerül az NFÜ számára elfogadható tervet készítenie. Az ügynökség azt írja: ha a fenntartó megkapja a támogatói okiratot, akkor a beszerzés megkezdhető, és az vélhetően egy–öt hónap alatt lebonyolítható.
Az iskolák azért tekinthették magukat eddig nyertesnek, mert az NFÜ szinte példa nélküli módon már akkor megpályáztatta őket a digitális taneszközökre, amikor az azok beszerzésére kiírt közbeszerzés még le sem zajlott, vagyis nem lehetett tudni, hogy a rendelkezésre álló 24 milliárd forintból hány eszközt szállít majd ki az iskoláknak a nyertes. Tavaly nyáron kihirdették a nyertesek névsorát. Emlékezetes, az NFÜ kétszer írt ki közbeszerzési eljárást a Magyar Bálint SZDSZ-es politikus által favorizált táblák beszerzésére, ám mindkétszer eredménytelenül zárult a tender. Mindkét esetben csupán egyetlen cég – a lapunk birtokába került dokumentumok szerint a Hewlett Packard (HP) – jutott be a digitális taneszközök beszerzésére kiírt tender második fordulójába, árverseny nélkül pedig az NFÜ képtelen volt lejjebb tolni a tarifát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.