Védtelenek maradnak a tanárok

Elbukott az Országgyűlésben a szülők által elkövetett iskolai erőszak megfékezésére irányuló szocialista indítvány. Így továbbra sem kezdeményezhető szabálysértési eljárás, és nem szabható ki bírság az intézmény szabályzatát felrúgó szülők ellen. Elhalasztották az emelt szintű érettségi kötelezővé tételét is.

2009. 12. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindennapossá vált, hogy egyes szülők a gyermeküket állítólagosan ért sérelmeiket pofonokkal, trágár szitkokkal torolják meg. Ha nincs komolyabb testi sértés, a megalázott pedagógusok eszköztelenek a támadásokkal szemben. Néhány hónapja harangozta be az MSZP, hogy törvénymódosítási javaslatuknak köszönhetően jelentősen csökkenhet a szülők, hozzátartozók által a tanárok sérelmére elkövetett brutalitás. A módosítás lehetővé tette volna, hogy az iskolák szervezeti és működési szabályzataikban meghatározhassák a biztonságos működés előírásait. A „viselkedési kódexet” megszegőkkel szemben szabálysértési eljárást lehetett volna indítani, büntetésként akár 150 ezer forint pénzbírsággal. A változtatás azonban tegnap elbukott az Országgyűlésben a közoktatási törvényt átalakító szocialista törvénymódosítás szavazásán. Így eszköztelenek maradnak az iskolák a tanárokat terrorizálókkal szemben. A szabálysértési eljárásra vonatkozó passzus eltörlését a Fidesz kérte, s a szocialisták is megszavazták.
– Egyetértünk az erőszak megfékezésével, csakhogy a kérdést az MSZP alkotmánysértő módon akarta szabályozni, ami káoszt okozott volna – indokolt lapunknak Pósán László, a Fidesz oktatáspolitikusa, hozzátéve, ezt hónapokkal ezelőtt jelezték a szocialistáknak. Szabálysértési eljárás ugyanis akkor kezdeményezhető, ha valaki törvényt, kormányrendeletet vagy önkormányzati rendeletet sért. Az iskola belső intézményi szabályzata nem számít jogszabálynak. Pósán szerint a gyakorlatban megvalósíthatatlan a szabályozás: az egyik iskolában tiltják a köpködést, a másikban nem. Központi szabályozás híján a rendőrök minden iskolában kénytelenek lennének részletesen tanulmányozni az szmsz-t, hogy eldöntsék, kell-e intézkedniük – jegyezte meg a politikus. Kijelentette: az erőszak elleni fellépéshez egységes törvényi szabályozás kell. A szankciók késedelme szocialista felelősség, új javaslat helyett bukásra ítélt indítványt támogattak – vélte.
A közoktatási törvény más lényeges pontjait módosítani kívánó szocialista javaslat is elbukott. Ezért 2012 helyett két évvel később tették kötelezővé a diplomát adó képzésekre felvételizők számára az emelt szintű érettségit. Egy másik módosítás következménye, hogy bár a továbbképzésre fizetett állami támogatást januártól elveszik a pedagógusoktól, nem lehet tudni, mikortól lesz lehetőség ingyen felkészülni a vizsgára. Elfogadták azt a módosítást is, amely szerint csak az lehet iskolaigazgató, akinek vezetési programját a tantestület legalább negyven százaléka támogatja. A Fidesz szerint ez alkotmányellenes, hiszen egy egyszerű többséget igénylő jogszabállyal korlátozza a fenntartók kétharmados törvényben garantált jogát. A Fidesz visszavonatná a jogszabályt.

Nincs vita. A Fidesz kötelezővé tenné az emelt szintű érettségit a felvételizőknek, ám más feltételek mellett, mint az MSZP. Törvényjavaslatuk értelmében a kormány határozná meg, mely szakokon, hány tantárgyból lenne alapkövetelmény az emelt szintű vizsga. Az oktatási tárca államtitkára ezt „sima politikai blöffnek” nevezte, mondván, végszavazás előtt áll a közoktatási törvény módosítása, amely a kormánynak lehetőséget ad annak meghatározására, milyen alapszakoknál írja elő az emelt szintű érettségit – reagált Arató Gergely.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.