Veszélybe kerülhet a felnőttképzés

Átlagosan harmadával drágul jövőre a felnőttképzés, mert a Magyar Bálint nyomására kötelezővé tett informatikaoktatás drasztikusan megemeli a költségeket. A szakemberek szerint a drágulás és a megnehezített követelmények miatt jelentősen visszaeshet az átképzésben részt vevők száma.

2009. 12. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagosan mintegy harminc százalékkal emelkedhetnek a felnőttképzési tanfolyamok díjai jövőre. Ez komoly visszaesést okozhat a jelentkezők számában, pedig nemzetközi szinten jelenleg is nagyon kevés képzetlen felnőtt vesz részt a munkavállaláshoz elengedhetetlen tanfolyamokon.
– A képzési költségek jelentős drágulásának oka az a törvénymódosítás, amely jövőre kötelezővé teszi az informatikaoktatást minden 240 órát meghaladó felnőttképzési tanfolyamon. Az ehhez szükséges informatikai infrastruktúra kiépítése rengeteg pénzt emészt fel, és új szaktanárokat is kell alkalmaznunk. Az informatikai oktatás költsége hatalmas, jelenleg bevezetendő formájának pedig a társadalmi haszna egyelőre nem látszik – jelentette ki lapunknak Pordány Sarolta, a Felnőttképzési Fejlesztési Egyesület elnöke. Hozzátette: a képzésre szoruló embereket az informatikai oktatás két okból is elriaszthatja a tanulástól. Egyrészt azért, mert a drasztikusan megemelkedett tandíjat képtelenek lesznek kifizetni az amúgy is megélhetési gondokkal küzdő emberek, másrészt pedig azért, mert a felnőtt fejjel iskolapadba ülőket minden újabb követelmény elriasztja a tanulástól.
Az informatikai oktatást kötelezővé tevő törvényjavaslatot idén ősszel fogadta el a szocialista–szabad demokrata parlamenti többség. Az ötletgazda Magyar Bálint egykori SZDSZ-es oktatási miniszter volt. A módosítás értelmében jövőre minden államilag támogatott, legalább 240 órás képzésen kötelező tananyag lesz a digitális írástudás. Ennél rövidebb tanfolyamok alig vannak a felnőttképzésben, vagyis Magyar a felnőtt fejjel az első szakma megszerzésére törekedő, sokszor súlyos tanulási nehézségekkel küzdő emberektől követelné meg az informatikai ismeretek elsajátítását.
Magyar Bálint vélhetőleg felismerte az általa szorgalmazott törvénymódosítás felnőttképzésre gyakorolt súlyos veszélyeit, a napokban ugyanis újabb javaslatot nyújtott be a jogszabályhoz. Ebben azt kezdeményezi, hogy az állam sikeres vizsga esetén – a szakképzésért felelős miniszter által rendeletben meghatározott értékhatárig – térítse meg a képzési költséget és az egyszeri vizsga díját, vagy annak egy részét, ha a tanuló olyan felnőttképzési formában vesz részt, amelyben kötelező az informatikai képzés. Csakhogy Pordány Sarolta szerint Magyar javaslata nem jelent megoldást a problémára. Ha az indítványt el is fogadják, annak értelmében csak sikeres vizsga esetén, utólag térítik meg a tanulók költségeit, márpedig a képzésre súlyosan rászoruló emberek sokszor kenyérgondokkal küzdenek, így képtelenek finanszírozni a költségeket. A felnőttképzésben tanulók számának további csökkenése rendkívül súlyos következményekkel járna, hiszen ezen a területen ma is jelentős a lemaradásunk a többi európai uniós országhoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.