Háromtagú munkacsoportot állított fel tegnap az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, hogy kivizsgálják a Nemzetbiztonsági Hivatalnak (NBH) a Political Capital (PC) nevű politikai elemző céggel kötött nagy értékű szerződéseit, amelyekről a közelmúltban lapunk számolt be elsőként. A Magyar Nemzet információi szerint a zárt ülésen hiába szavaztak nemmel a szocialisták a fideszes javaslatra, az SZDSZ-es Bőhm András támogatásával végül a munkacsoport felállítása mellett döntöttek. A munkacsoportnak három tagja lesz: Tóth Károly (MSZP), Hende Csaba (Fidesz) és Bőhm András.
Simicskó István (KDNP), a nemzetbiztonsági bizottság elnöke lapunknak nyilatkozva példátlannak nevezte, hogy az NBH több tíz millió forint értékben kötött szerződéseket egy politikai párthoz kötődő szervezettel. Ezért különösen fontos, hogy a munkacsoport bekérje és alaposan átvizsgálja a vitatott megállapodásokat – mutatott rá az ellenzéki politikus.
Ismert, a PC 2006 és 2009 között több tíz millió, sőt egyes források szerint csaknem százmillió forintért dolgozott a titkosszolgálatnak. Feladatuk az volt, hogy a szélsőségesekről adatokat gyűjtsenek, és ezek alapján elemzéseket készítsenek az NBH-nak. Az elemző cég akkori tulajdonosa, Somogyi Zoltán közben az MDF tanácsadója volt, jövőre pedig a párt képviselőjelöltjeként indul a választáson.
A nemzetbiztonsági bizottság tegnapi ülésén ellenszavazat nélkül támogatta Balajti Lászlónak az NBH, illetve Dobokay Gábornak a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) főigazgatói posztjára való kinevezését. Bajnai Gordon miniszterelnök a mai nappal nevezi ki a két főigazgatót. Úgy tudjuk, a testületben a hat MSZP-s és SZDSZ-es tag igennel szavazott a jelöltekre, miközben az ellenzékiek tartózkodtak. Simicskó István úgy vélte: nincs túl sok értelme erre a néhány hónapra új vezetőket kinevezni a titkosszolgálatok élére, ugyanakkor a tartózkodás azt is jelzi, hogy Balajtit és Dobokayt – szemben például az NBH eddigi vezetőjével, a moszkvai KGB akadémián végzett Laborc Sándorral – szakmailag megfelelően képzett vezetőknek tartják.
Információink szerint Balajti László a zárt ülésen azt ígérte, hogy helyrehozza az elődje által okozott hibákat, amelyek az NBH működőképességét jelentősen rontották.
Juhász Gábor titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter a távirati irodának elmondta: azért is van szükség a vezetők mielőbbi kinevezésére, mert az országgyűlési választás időszaka fokozott kockázatot jelent, hiszen a politikai folyamatokat ellenérdekelt erők is megpróbálhatják a maguk javára fordítani. A miniszter szerint a meghallgatás „közvetlen és konstruktív légkörben zajlott, alapos volt és részletes”.
Érdekesség, hogy a két jelölt gyakorlatilag egymás posztját kapja meg, hiszen Balajti László eddig az NBSZ főigazgatója volt, míg Dobokay Gábor 1998 és 2002 között az NBH-t vezette, tegnapig pedig az Információs Hivatal főigazgató-helyetteseként dolgozott.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?