Vizsgálják a PC szerződéseit

Munkacsoportot hozott létre tegnap a nemzetbiztonsági bizottság a Political Capital több tíz millió forintos titkosszolgálati szerződéseinek kivizsgálására. Eközben a testület támogatta Balajti László és Dobokay Gábor kinevezését a Nemzetbiztonsági Hivatal, illetve a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat élére, akik a mai naptól látják el új megbízatásukat.

2009. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromtagú munkacsoportot állított fel tegnap az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, hogy kivizsgálják a Nemzetbiztonsági Hivatalnak (NBH) a Political Capital (PC) nevű politikai elemző céggel kötött nagy értékű szerződéseit, amelyekről a közelmúltban lapunk számolt be elsőként. A Magyar Nemzet információi szerint a zárt ülésen hiába szavaztak nemmel a szocialisták a fideszes javaslatra, az SZDSZ-es Bőhm András támogatásával végül a munkacsoport felállítása mellett döntöttek. A munkacsoportnak három tagja lesz: Tóth Károly (MSZP), Hende Csaba (Fidesz) és Bőhm András.
Simicskó István (KDNP), a nemzetbiztonsági bizottság elnöke lapunknak nyilatkozva példátlannak nevezte, hogy az NBH több tíz millió forint értékben kötött szerződéseket egy politikai párthoz kötődő szervezettel. Ezért különösen fontos, hogy a munkacsoport bekérje és alaposan átvizsgálja a vitatott megállapodásokat – mutatott rá az ellenzéki politikus.
Ismert, a PC 2006 és 2009 között több tíz millió, sőt egyes források szerint csaknem százmillió forintért dolgozott a titkosszolgálatnak. Feladatuk az volt, hogy a szélsőségesekről adatokat gyűjtsenek, és ezek alapján elemzéseket készítsenek az NBH-nak. Az elemző cég akkori tulajdonosa, Somogyi Zoltán közben az MDF tanácsadója volt, jövőre pedig a párt képviselőjelöltjeként indul a választáson.
A nemzetbiztonsági bizottság tegnapi ülésén ellenszavazat nélkül támogatta Balajti Lászlónak az NBH, illetve Dobokay Gábornak a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) főigazgatói posztjára való kinevezését. Bajnai Gordon miniszterelnök a mai nappal nevezi ki a két főigazgatót. Úgy tudjuk, a testületben a hat MSZP-s és SZDSZ-es tag igennel szavazott a jelöltekre, miközben az ellenzékiek tartózkodtak. Simicskó István úgy vélte: nincs túl sok értelme erre a néhány hónapra új vezetőket kinevezni a titkosszolgálatok élére, ugyanakkor a tartózkodás azt is jelzi, hogy Balajtit és Dobokayt – szemben például az NBH eddigi vezetőjével, a moszkvai KGB akadémián végzett Laborc Sándorral – szakmailag megfelelően képzett vezetőknek tartják.
Információink szerint Balajti László a zárt ülésen azt ígérte, hogy helyrehozza az elődje által okozott hibákat, amelyek az NBH működőképességét jelentősen rontották.
Juhász Gábor titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter a távirati irodának elmondta: azért is van szükség a vezetők mielőbbi kinevezésére, mert az országgyűlési választás időszaka fokozott kockázatot jelent, hiszen a politikai folyamatokat ellenérdekelt erők is megpróbálhatják a maguk javára fordítani. A miniszter szerint a meghallgatás „közvetlen és konstruktív légkörben zajlott, alapos volt és részletes”.
Érdekesség, hogy a két jelölt gyakorlatilag egymás posztját kapja meg, hiszen Balajti László eddig az NBSZ főigazgatója volt, míg Dobokay Gábor 1998 és 2002 között az NBH-t vezette, tegnapig pedig az Információs Hivatal főigazgató-helyetteseként dolgozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.