Vörösök zöldben

Rég elmúltak azok az idők, amikor a zöldszervezetek tagjainak maroknyi csoportja unalmas sajtótájékoztatókat tartva hívták fel a figyelmet a szerintük fontos eseményekre, a környezeti ártalmakra vagy jogsértésekre. A környezetvédelem mára megkerülhetetlen téma és sokmilliárdos üzlet lett. Ahogy pedig lenni szokott, a zöldek hadseregének is megvannak a szegénylegényei és szabadcsapatai.

2009. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a mi feladatunk: szolgálni, megtisztítani és megmenteni az emberiséget – állítja magáról a Greenwar nevű szervezet. Nem, ez nem a Greenpeace, a nagynevű, mára politikai és gazdasági tényezővé terebélyesedett csoport, ez egy olyan oldalág, amely „háborút hirdetett a szmog ellen”. Kevesen vannak, és jószerivel csak úgy harcolnak, hogy saját környezetükben kevesebb káros anyagot használnak fel, igyekeznek takarékoskodni és nem pusztítani a környezetüket. Emellett pedig nagyon aktívak, mint úgy általában az összes olyan szervezet, amely nevében a green szót szerepelteti.
A klímavédők és az anyagi javak felhalmozását szorgalmazók háborújából egyértelműen az előbbiek kerültek ki győztesen, ha a koppenhágai találkozó megtartását és a jelenlévő vezetők számát nézzük, de az utóbbiak felé billen a mérleg nyelve, ha annak eredményeit vizsgáljuk. A radikális zöldmozgalmak – amelyek szinte minden esetben jó kapcsolatot ápolnak a múltban ragadt baloldali szélsőségesekkel – nevükből adódóan azonnali akciót követelnek, és minden tárgyalást csak a „kapitalisták” nemtörődöm viselkedésének bizonyítékaként értelmeznek. Az aktivisták emellett nemcsak lelkesedéssel szolgálják az ügyet, de valóban el is utaznak Seattle-től Koppenhágáig mindenhová, ahol kész akcióterv alapján végzik tevékenységüket. Ez általában az aktuális rendezvény bomlasztása, amely a rendőrséggel való összecsapásig fajulhat. Sőt a szervezetek természetéből adódóan rendszeresen el is jut idáig a tiltakozás, hiszen a radikális csoportok csakis radikálisan képesek fellépni. Koppenhágában a tüntetők az első pillanattól kezdve biztosak voltak abban, hogy a csúcs kudarcot fog vallani, ebben nem is csalatkoztak. A Green Left (Zöld Baloldal) nevű ausztrál csoport lelkesítő beszámolójában idézi Vandana Shiva zöldaktivistát, aki a dán fővárosban egy tüntetésen ügyesen összekapcsolta a politikai nézeteit a környezetvédelemmel: „Amit mi csinálunk, az a demokrácia. A csúcstalálkozó pedig meg akarja ölni a demokráciát.”
A tüntető csoportok politikai szimpátiája egy irányba tart, de radikalizmusa különbözik. Egyes csoportjaik még tárgyalnának is a fennálló hatalommal, a többség azonban kizárólag a radikális lépésekben látja a siker kulcsát, amely konkrétan emberek halálával is járhat, egyes környezetvédő csoportokat terroristákként tartják számon világszerte. A politikai üzenet pedig – bár körükben Che Guevara továbbra is mitikus alak – azért változik. A Szovjetunió eltűnésével és a kommunista rendszer bukásával a vörös mozgalom népszerűsége megcsappant, így az aktivisták legtöbbször színt váltottak. A zöld az új vörös.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.