A kicsi hadseregek csak öltözködnek

A Huniform Kiadó gondozásában második, bővített kiadásban látott napvilágot Tóth László egyenruha-történész, gyűjtő A magyar királyi honvédség egyenruhái 1926–1945 című kötete. A könyv szerzője, kiadója arról vált közismertté néhány éve, hogy hosszú évek munkája után az ország egyik legszakszerűbben összeállított uniformisgyűjteményének tulajdonosa lett.

2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth László 2006 karácsonyán határozta el, hogy könyvet készít a Horthy-korszak egyenruháiról. Az álom 2007-ben valósult meg. A kötet fotóit modellekről készíttette, Kopasz Zsolt és Nagy Péter fotóművészekkel. Gyűjtőtársait, barátait kérte meg arra, hogy beöltözzenek. Szakmai segítséget kapott egykori munkahelyétől, a Hadtörténeti Intézet és Múzeumtól. Szakírónak Baconi Tamás főmuzeológust, szaklektornak Ságvári Györgyöt, a hadtörténeti intézet tudósát kérte fel, a bevezető viselettörténeti tanulmány pedig néhai Barczy Zoltán kutatásain alapul.
A szakmai siker tette indokolttá, hogy a napokban újra megjelenjen a kötet bővített kiadása. Tóth László leírja az előtanulmányban, hogy az új kiadás jelentős mértékben bővült új információkkal, kutatási eredményekkel s jobb minőségű képanyaggal. Például a belső oldalon látható Horthy Miklós tengernagyi díszöltözetben. A bevezető viselettörténeti tanulmányt követi az a több mint ötszáz színes felvétel, amely bemutatja a tárgyalt korszak egyenruháit, a tábornoktól a honvédtisztig, az első kiadáshoz képest jócskán kibővített változatban. Tökéletesen új a könyv harmadik fejezete, amelyben korábban nem látható minőségben és mennyiségben láthatók archív, eredeti fotók az 1926–1945-ös korszakról. Az élő modelles képek életszerűbbek, az archív fotók viszont többet árulnak el az adott kor hangulatáról. Még inkább példázzák azt a szomorú iróniával emlegetett igazságot, amely szerint nem véletlen, hogy a magyar békebeli egyenruhák a világ legszebb uniformisai közé tartoznak: a nagy birodalmak hadseregei fegyverkeznek, a kisebb országok katonái inkább öltözködnek. A könyv elkészültéhez nagy segítséget nyújtott Holló József altábornagy, a hadtörténeti intézet főigazgatója. Tóth László elmondta, hogy a Huninform Könyvek gondozásában időközben megjelent a Magyar katonai egyenruhák 1945–1956 című kötet is, amelynek kiadójaként jegyzi magát. S tervezi a folytatást, a Kádár-korszak egyenruha-történetének hasonló módszerrel történő feldolgozását, amelyhez szintén a korszakot ismerő történészt kér majd föl szerzőnek.
(Tóth László: A magyar királyi honvédség egyenruhái 1926–1946, bővített kiadás, Huniform Könyvek, Budapest, 2009, 240 old.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.