A költő ír, a macska miákol

2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza-parti város, a nagy árvíz után újjászületett, varázslatos, elbűvölő „kisnagyváros” úgy ismeretes a hazai irodalmi élet horizontján, mint amelyik kedvez a pályakezdő költőknek. Hogyan is lehetne másként? Hiszen a város megszakítatlan és talán megszakíthatatlan hagyományává vált egy különös antológiaforma, mely tizenkettedik alkalommal lát napvilágot. Ezúttal Szegedtől Szegedig címmel, két vaskos kötetben.
Formailag és tartalmilag is több e könyv a hagyományos antológiánál, hiszen egymásra kérdeznek-felelnek a benne foglalt művek, mintegy lazán, rejtett vezérmotívumok köré rendezett szerkezetben. Majzik István kiadói előszava elárulja: kilencvennégy alkotó, köztük kezdő és már-már élő klasszikusnak számító költő, próza-, tanulmány-, esszé-, cikkíró szerepel a könyvben. Köztük az egyik összekötő kapocs, hogy mindannyiuknak van közük Szegedhez.
A másik vezérmotívumot az alkotó szerkesztő, a magyar kulturális, tudós újságírás egyik markáns, Szegedhez hűséges alakja, Tandi Lajos fogalmazza meg előszavában. Radnóti Miklós, a száz esztendeje született mártír költő számos írásban bukkan föl. Eszmei zsinórmértékéül szolgált a szerkesztőnek is a Második ecloga, a költő és a pilóta párbeszéde. Ebben szerepel az ars poetica forma idézet: „A költő ír, a macska / miákol és az eb vonít s a kis halacska / ikrát ürít kacéran.” Bizony, a költő számára olyan természetes állapot a versírás, mint az állatok (és a növények) számára az élet védelme, az utódlás, a továbbörökítés ösztöne. Alkosson akár úgy, hogy ráhangolódik a testvéralkotóra. Mint Lesi Zoltán Ingmar Bergman A hetedik pecsét című misztikus filmjének főhősére, a halállal sakkozó lovagra. Hiszen az életünk sem más, mint az elmúlással szemben kivívott pillanatnyi látszatgyőzelmek, virtuális döntetlenek sorozata – az utolsó földi pillanatban elszenvedett vereségig. Vagy győzelemig? Fenyvesi Félix Lajos Májusi reggel – Radnóti Miklós emlékére című versében a csak azért is továbbhaladás az e világi (túlvilági) élet vivőereje. Vagy Temesi Ferenc Betyárpandúr a zsidó temetőben – Wyatt Earp kalandos élete című különös novellája rejtené a bölcsek kövét? A hatvanéves író a mi Rózsa Sándorunk amerikai megfelelőjének, Wyatt Earpnak a kalandos életét foglalja össze ironikus novellakölteményben, amelynek tanulsága szerint akár csendőrök, akár pandúrok vagyunk, a halál el nem kerül minket e világon.
Változatos, az élet-halál minden elemére kiterjed a kis tanulmányok figyelme a Tragédia és Benedek Marcell viszonyától (Madácsy Piroska) Ady Endre lírájának holdmotívumáig (Papp István Géza). És még akkor egy szót sem szóltunk a tizenhárom ígéretes pályakezdőről Balogh Gyulától Tari Gergelyig. Egy nagy merítésű, sokszerzős kötetnek vannak zenitjei, nadírjai – e szóban forgónak fő erénye, hogy a sok szereplő dacára van egységes kisugárzása. S várhatunk-e ennél többet egy antológiától?
(Szegedtől Szegedig. A Tisza hangja, 1–2. Szerk.: Tandi Lajos. Bába Kiadó, Szeged, 2009. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.