Nehéz helyzetbe kerültek a közoktatásban működő szakmai és érdekvédelmi szervezetek, ugyanis a Hiller István vezette oktatási tárca a mai napig nem fizette ki nekik azt a pénzt, amelyből tavalyi működési költségeiket kellett volna finanszírozniuk. Sok szervezet vezetője saját jövedelméből rendezte a villany- és a telefonszámlát, ám vannak olyanok is, akiknek nincs pluszpénzük.
– Tavaly augusztusban kellett pályáznunk a támogatásra, novemberben hirdettek eredményt, a pénzt azonban a mai napig nem kaptuk meg. A pályázat szerint ráadásul a pénz felhasználási határideje tavaly december 31. volt – jelentette ki lapunknak Barlai Róbertné, a Független Pedagógusfórum vezetője. Hozzátette: a korábbi években is viszonylag későn kapták meg a támogatást, így néhány hónapot előre kellett finanszírozniuk, az azonban még sohasem fordult elő, hogy az adott év működési költségeihez való hozzájárulást csak a következő évben kapják meg. Emiatt sokan komoly működési gondokkal küzdenek, és utólag a pénzt sem tudják felhasználni teljeskörűen, ami hátráltatja őket a munkában. Ugyanis ha nincs annyi pluszpénzük, hogy a rezsi megelőlegezése mellett saját pénzből vásároljanak egy nyomtatót vagy számítógépet, akkor a következő évben ezt már nem tehetik meg, és az erre nyert pénzt vissza kell utalniuk a minisztériumnak.
Az OKMT (támogatáskezelő igazgatóság) a „Közoktatásban és kisebbségi oktatásban működő országos szövetségek, egyesületek 2009 évi költségvetési támogatására” tavaly nyáron írt ki pályázatot. A pályázat célja a közoktatáshoz kapcsolódó országos pedagógus-, szülői és diákszervezetek számára a működési költséghez való hozzájárulás. A pályázaton minimálisan százezer forintot, maximálisan egymillió forintot lehetett nyerni. Egyes szervezetek elképzelhetőnek tartják azt is, hogy a tárca tudatosan tartja vissza a pénzt, hiszen a pályázati keret mindössze 22 millió forint, ami a költségvetésben szinte észre sem vehető összeg, a szakmai és érdekvédelmi szervezetek számára azonban a további csúszás egyenlő lehet a csőddel. Sokan úgy gondolják, azért lehetetlenítik el őket, mert a szervezetek egy része többször kritizálta a minisztérium munkáját. A tudatos késés elméletét erősíti az a tény is, hogy míg korábban szakemberekből álló társadalmi kuratórium bírálta el a pályázatokat, addig az idén a bírálóbizottság valamennyi tagja minisztériumi munkatárs volt.
– Felháborító, ami történik, ellehetetlenül a működésünk – jelentette ki lapunknak Novák János, az Országos Szülői Szervezetek Egyeztető Fórumának elnöke. Hozzátette: nyolc éve még nyolcvanmillió forintot fordított a tárca a szakmai és érdekvédelmi szervezetek működésének támogatására, az idén azonban már ennek alig több mint egynegyede, 22 millió forint jutott erre a célra, ami arcpirítóan kevés. A Novák által vezetett egyesület százezer forintot nyert ebben az évben, ami háromhavi telefonszámlájuk kifizetéséhez elég. Ahhoz, hogy személyesen is tudják tartani a kapcsolatot az általuk képviselt szülőkkel és gyerekekkel, adományokat kell gyűjteniük. Novák kijelentette: felmerül a kérdés, hogy ha a Hiller-tárca nem ellehetetlenítési szándékkal késik egyre többet a kifizetéssel, és nem tudatosan csökkenti abszurdan alacsonyra a támogatási összeget, akkor vajon mi lehet az oka az oktatáspolitikát sokszor kritikával illető szervezetek csődbe kényszerítésének?
Lapunk megkereste Németh Istvánt, a pályázat minisztériumi szakreferensét, ám ő nem kívánt nyilatkozni. A Hiller-tárca szerint a problémát az okozta, hogy a kincstárnoki rendszer működése végett az OKM Támogatáskezelő számlájára a támogatás összege csak december 28-án érkezett meg. A minisztérium azt állítja, az utalások tegnap megkezdődtek.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját