Tavaly év végén a panamai lapok csak csendesen emlékeztek meg egy kerek évfordulóról. Az Egyesült Államok 1999. december 31-én, éppen tíz éve adta vissza a Panama-csatorna üzemeltetési és tulajdonjogát Panama akkor megválasztott elnök asszonyának, Mireya Moscosónak (1999–2004). A visszaadásról szóló tárgyalások még 1977-ben kezdődtek meg és zárultak le az akkori államfő, Omar Torrijos (1969–1981) és egyesült államokbeli kollégája, Jimmy Carter között. Az átadást Torrijos már nem érte meg – a néhai elnök-alezredes rejtélyes repülőbalesetben vesztette életét –, csak fia, a szintén elnökségig jutott Martín Torrijos (2004–2009), aki viszont már a csatorna bővítéséről döntött 2006-ban.
A csatornaországnak is nevezett kicsiny közép-amerikai állam 106 éves története úgy kezdődött 1903. november 3-án, hogy lakosai csak aznap tudták meg, már nem Kolumbiában, hanem Panamában élnek. Az Egyesült Államok kormánya ugyanis úgy döntött, hogy kész tények elé állítja a csatornaépítő amerikai terveket határozottan ellenző kolumbiai kormányt, és öntudatra ébreszti a Panamai-földszoroson élőket. Franciaországnak és az Egyesült Államoknak közös érdeke volt a Csendes- és az Atlanti-óceán közötti utazás, illetve kereskedelem és a gazdasági kapcsolatok meggyorsítása. A csatorna el is készült 1914 augusztusára, de az örökbérleti szerződést már két héttel a panamai állam kikiáltása után aláírták az új kormány képviselőjével (Hay-Bunau-Varilla-szerződés). A nagyhatalom a csatorna mindkét oldalán 8 kilométeres sávot hasított ki az új országból, cserébe 10 millió dollárt adott, valamint évi 250 ezer dollár bérleti díjat. Az átadás óta eltelt tíz év alatt viszont már négy és fél milliárd dollár bevételt hozott Panamának a saját jogon szedett „csatornadíj”. Napjainkban továbbra is az Egyesült Államok használja a leggyakrabban a csatornát, de felzárkózott mellé egy új szereplő, Kína, mert Brazíliával és Venezuelával közösen konténerkikötőt akar építeni Kuba szigetén.
És miközben az Európai Unió legalább szeptember óta a húsz éve lebontott berlini fal és a német egyesítés ünnepségeinek lázában égett, illetve a Ceausescu-ellenes forradalom kitörésére emlékezett, Panama is kerek évfordulót tartott. 1989 karácsonyán, december 20–24. között buktatták meg az Egyesült Államok tengerészgyalogosai Manuel Antonio Noriega tábornokot, mert kacérkodni kezdett a kolumbiai drogkartellekkel.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál