Bársonyszékbe kerülése óta tavaly novemberig összesen 470 millió forintot fizetett ki különböző tanácsokért Hiller István oktatási és kulturális miniszter – derül ki az Országgyűlés honlapján közzétett listából. A tárcavezető a jelek szerint az idő előrehaladtával egyre tanácstalanabb lett, mert évről évre egyre több adóforintot osztott szét tanácsadói között. Míg 2006-ban huszonkétmillió forintot, 2007-ben már ennek az összegnek csaknem a hétszeresét, 144 milliót. A tomboló válság ellenére 2008-ban tovább nőtt a tanácsadók javadalmazása, a két évvel korábbi összeg nyolcszorosára, 172 millió forintra emelkedett, tavaly pedig 131 millió forint jutott a szakértőknek.
A listát végigböngészve több érdekes cég, illetve személy nevére bukkantunk. Például Poczkodi Balázs ügyvédi irodája mintegy 4,4 millió forintot kapott tavaly augusztus és október között tanácsadásért. Poczkodi Balázs az Országos Választási Bizottság SZDSZ-es delegáltja. Egyébként a nevével fémjelzett ügyvédi iroda a hamvába holt kormányzati negyed luxusberuházásból is hasznot húzott: akkor húszmillió forintos megbízást kaptak.
Feltűnően sok szerződést kötöttek a tárcánál esélyegyenlőségi, illetve roma gyermekek integrációját elősegítő tanácsadásra. Az egyik legfőbb esélyegyenlőségi tanácsadó az Oranje Bt., amely 2007-ben és 2008-ban évente 4,32 millió, tavaly pedig öthavi munkáért 1,125 millió forintot kapott Hilleréktől a hátrányos helyzetű gyerekek beilleszkedését segítő tanácsokért.
*
Az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól (OKM) három év alatt több mint 9,7 millió forintot fölmarkoló cég tulajdonosa Varró Szilvia, a balliberális Magyar Narancs újságírója, aki a Népszabadságnál publikált, de dolgozott a Tilos Rádiónál is. Cikkei fő témája éppen a jelenlegi kormány roma oktatáspolitikája.
A tanácsadók között szerepel Flór Péter neve is, aki évek óta ír a Népszabadságban. Flór két év alatt összesen 6 millió forintot kapott a minisztériumtól: 2008-ban 11 hónapnyi romaintegrációs tanácsadásért 3,3 millió forintot kapott, tavaly pedig ugyanezért három hónap alatt (!) 2,7 milliót.
A Gyurcsány-kormány volt szóvivőjének, Batiz Andrásnak a felesége is esélyegyenlőségi tanácsokat adott Hillernek. Batizné Debre Krisztina 2008. szeptember 1. és december 31. között 1,2 millió forintot vett föl.
A listából kiderül, mennyit kerestek a minisztérium akkori esélyegyenlőségi főigazgatójának, a hivatali visszaéléssel és vesztegetéssel gyanúsított Borovszky Tímeának a tanácsadói. Az Opre Bt. 2006-ban négyhavi tanácsadásért egymillió forintot, 2007-ben hárommilliót, 2008-ban pedig 3,5 milliót számlázott. A társaság kültagja Bernáth Gábor, Borovszky Tímea munkatársa, akinek cége az említett 7,5 millió forinton kívül a lapunk birtokába került szerződéslista szerint a minisztérium háttérintézményétől, az Educatio Kht.-től is megbízást kapott. Az Opre Bt.-nek tíz darab interjút kellett elkészítenie 540 ezer forintért Mohácsi Erzsébet Az iskolai szegregáció című könyvéhez. Bernáth Gábor egyébként Mohácsi Viktória volt SZDSZ-es európai parlamenti képviselő exférje.
Borovszky másik munkatársának, Kadét Ernőnek a cége 2007-ben 3,6 millió, 2008-ban pedig öszszesen 4,6 millió forintot érdemelt ki a romaintegrációt segítő tanácsaiért. Emellett Kadét vállalkozása 2008-ban további 4,13 millió forintos szakértői díjazásban részesült a már említett Educatio Kht.-től.
Érdemes megjegyezni, hogy Borovszky felfüggesztése után sem Bernáth, sem Kadét cégével nem kötött új szerződést a minisztérium. Míg Borovszky idején, 2008 decemberében tizenkét munkatársat foglalkoztatott megbízási szerződéssel az esélyegyenlőségi főigazgatóság havi csaknem négymillió forintért, addig tavaly szeptemberben már csak öt embernek volt szerződése a tárcával. Az ő fizetésük 60 százalékkal kevesebb pénzt emésztett fel, havonta mintegy 1,6 millió forintot. Bár a bűncselekménnyel gyanúsított Borovszkyt a vesztegetési botrány kirobbanása után, tavaly márciusban felfüggesztették állásából, ám havi 556 ezer forintos fizetését azóta is megkapja – munkavégzés nélkül.
Szerepel a listán a Political Capital is, amely sajtófigyelésért, szerepléselemzésért és tanácsadásért 2009 és 2010 januárja között bruttó 13,9 millió forintot vehetett fel. Egyébként 2008-ban ugyanezért 13,2 milliót, 2007-ben 12,6 milliót, 2004-ben pedig 13,5 millió forintot tehetett zsebre. Ráadásul 2004-ben az akkor a Political Capital tulajdonában lévő Privy Council 16,7 millió forinthoz jutott stratégiai és kommunikációs tanácsadásért.
A tanácsadói listán felbukkan Stark Antalnak a neve, aki Magyar Bálint minisztersége idején, 2002 és 2006 között volt a tárca helyettes államtitkára. Stark 2007-ben hatmilliót, 2008-ban ugyanennyit, tavaly pedig 4,5 millió forintot kapott költségvetés-finanszírozási tanácsokért. Érthetetlen, hogy ha Hiller az ő tanácsaiban megbízik, akkor miért nevezett ki mást a terület szakállamtitkárának, akinek alkalmazása évente szintén több millió forintos kiadást jelent a tárcának.
Lapunk napokkal ezelőtt megkereste a tárcát a szerződések ügyében. Többek között arra voltunk kíváncsiak, meghosszabbítják-e a Political Capital szerződését, és hogy milyen tanácsokat ad Hiller Istvánnak a volt helyettes államtitkár. Az OKM azonban egyelőre csak annyit ígért, hogy a törvényes határidőn, vagyis 15 napon belül válaszol kérdéseinkre.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?