A Wall Street Journal szerint a bolgároknak nehéz lesz meggyőzni a belső válsággal küzdő euróövezet vezetőit a közös valuta átvételéről, ráadásul a legszegényebb uniós tagállam nevét már összekötötték a szervezett bűnözéssel és a korrupcióval. Ennek ellenére Bulgária felvétele nem reménytelen. A Wall Street Journal legalábbis kiemeli, hogy Bulgária fiskális politikája követendő példa lehetne sok európai ország számára. A huszonhét tagállam közül ugyanis 2007 óta a bolgár költségvetés rendelkezik a legkedvezőbb mutatókkal.
A tavaly júliusban megalakult új jobboldali kormány azonnal válságmenedzselésbe kezdett: befagyasztotta a béreket, nyugdíjakat, leállította a nagy állami beruházásokat, 15 százalékkal csökkentette az állami kiadásokat, közben emelte a cigaretta jövedéki adóját, szigorította a határátkelők ellenőrzését, amivel növelték a vámbevételeket. Ezen intézkedések eredményeképpen a költségvetési hiányt levitték 500 millió levára (mintegy 250 millió euróra), ami a bolgár GDP 0,8 százaléka. Fontos szempont, hogy Bulgária Magyarországgal és Romániával ellentétben nem kért pénzügyi segítséget sem az IMF-től, sem a nemzetközi pénzpiacoktól. A bolgár pénzügyminisztérium ráadásul az elmúlt évre 6,3 százalékos GDP-zsugorodást prognosztizált, amit 4,5 százalékra korrigált, emellett módosította idei előrejelzését is: kétszázalékos csökkenés helyett Szófiában már 0,2 százalékos növekedéssel számolnak.
Kedvező az ország államadósságának mutatója is, ez a 2008. év végi adatok szerint 16,1 százalékos volt. Az éves infláció a tavaly novemberi adatok szerint 3,3 százalék. Idén mindössze 1,6 százalékos pénzromlással számolnak, az ország valutatartalékai közel tízmilliárd eurót érnek. Az elmúlt év végén a Standard&Poor’s hitelminősítő intézet negatívról stabilra módosította Bulgária besorolását.
Romlott az euró. A németországi Allianz számításai szerint a közös európai valuta bevezetése óta eltelt nyolc esztendő során az euró húsz százalékot veszített értékéből – tudta meg az InfoRádió. A brit font is gyengült, habár csak tizennyolc százalékot veszített értékéből, a dollár viszont ugyanezen időszak alatt közel negyedével romlott. (MTI)
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban