Bűnös profit Dél-Afrikából

2010. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert nyugati cégeket perelnek az apartheidrendszer kárvallottjai, mivel szerintük a vállalatok a rezsimet támogatták ottani működésükkel. A vádlottak padján az IBM, a Daimler és a General Motors képviselői ülnek, azzal védekezve, hogy az amerikai bíróság nem illetékes ebben az ügyben.
Nem volt olyan régen, hogy az apartheidrendszert felszámolták, az első szabad választásokat csak 1994-ben tartották. Az 1961-es népszavazással függetlenséget kapott Dél-afrikai Köztársaság azonban 1948 és 1994 között a faji elkülönülésen alapuló politikát folytatta, mégpedig hathatós nyugati segítséggel. Bár most csak az említett három cég képviselői kénytelenek kínos nyilatkozatokat tenni, a vádlottak padjára sokkal többeket le lehetne ültetni, ugyanis a fajüldöző rezsimmel évtizedeken át együttműködött szinte mindenki. A Guardian brit újság 1973-ban írt tényfeltáró riportot a brit cégek dél-afrikai működéséről. Akkoriban a volt gyarmattartó rendszeresen bírálta a rezsimet, az ENSZ-ben tiltakozott a feketéket érintő embertelen bánásmód miatt, eközben pedig nagyjából 500 brit cég működött az országban, óriási profitot termelve. Az említett cikk arról szólt, vajon a társaságok megfelelő munkabért fizetnek-e a fekete alkalmazottaknak. Kiderült, hogy az orvosok által felállított – a létfenntartáshoz szükséges élelem megvásárlásához elegendő – minimális bért sem kapják a munkások, a cégek pedig a dél-afrikai fajüldöző törvényekre mutogatnak, amelyek állítólag tiltják a magasabb béreket. Ez azonban nem volt igaz.
A British Leyland autógyár – amelyet két évvel később államosítottak, majd a brit autóipar 40 százalékát magáénak tudhatta – a minimális fizetésnél jóval kevesebbet adott a munkásoknak, ezért roszszabb volt a híre, mint az amerikai autógyáraknak, a General Motorsnak vagy a Chryslernek. A feketelistán vannak az olyan cégek is, mint például a hazánkban is működő General Electric. London 1977-ben látványosan támogatta, hogy Dél-Afrikát zárják ki a Brit Nemzetközösség sportéletéből, ám ellenezték a súlyosabb gazdasági szankciók bevezetését. Az amerikaiak egészen a nyolcvanas évek közepéig voltaképp támogatták a befektetést Dél-Afrikában, majd az 1984-es, Ronald Reagan újraválasztásával végződő elnökválasztás után fordultak szembe Pretoriával. Akkoriban szakította meg a gyümölcsöző kapcsolatokat Izrael is Dél-Afrikával, amely még nukleáris együttműködést is fenntartott Pretoriával.
Tel-Aviv még a senki által el nem ismert bantusztánnal, Bophuthatswanával is félhivatalos viszonyt épített ki. A hetvenes évek végén itt épült fel – jelentős izraeli segítséggel – Sun City kaszinóvárosa, ahol az apartheid idején fellépett többek között a Queen, Rod Stewart vagy Tina Turner. A művészvilág azonban csak 1985-ben állt ki egységesen az apartheid ellen, arról énekelve, hogy nem játszanak Sun Cityben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.