A nagyvilág hatalmi-politikai viszonyai nem változtak meg 2009. január 20-án délben, így az elnöknek ugyanazokkal a problémákkal kellett szembenéznie, mint George Bushnak, és valójában elődjéhez hasonló válaszokat is adott – mondta lapunknak adott interjújában Magyarics Tamás. Az Amerika-szakértő rámutatott, egy elnöki ciklus négy évig tart, azaz egy év után nem lehet egyértelműen kijelenteni, vajon jól vagy rosszul irányította az országot Barack Obama. Mérleget lehet vonni az ELTE tanára szerint, ez pedig, úgy látja, inkább a negatív irányba tolódik el.
A baloldal sokkal többet várt Obamától, aki ugyan retorikájában változást hozott, de Magyarics felhívta a figyelmet, hogy Guantánamót nem zárta be, Afganisztánban megnövelte a csapatok létszámát, Pakisztánban, Szomáliában és Jemenben nagyobb lett az amerikai katonai jelenlét, a koppenhágai klímacsúcson nem tudott eredményt elérni, így voltaképp csalódást keltő eredményeket hozott az első év. A kairói beszédre és az Iránnak küldött, békülékeny videoüzenetre utalva a szakértő rámutatott, a látványos retorikai elemek nem hozták magukkal a közel-keleti politika változását, odahaza pedig Obama folytatja az elődje által hozott és sokat kárhoztatott PATRIOT-törvény betartását, a belső ellenőrzés megszigorítását.
Magyarics Tamás súlyos csapásként értékelte a massachusettsi szenátusi választás eredményét Obamára nézve, amely azt jelenti, hogy a felsőházi többség elvesztésével a demokraták nem tudják az egyre jobban felhíguló egészségügyi reformtervet elfogadtatni. Ez a szakértő szerint további kompromiszszumok kötésével jár majd, s a 2010-ben esedékes félidős képviselőházi választások miatt – minthogy a politikusok saját újraválasztásukon munkálkodnak, ráadásul az eredmények is vélhetően a republikánusoknak fognak kedvezni – az elnökség második két évében kevesebb esély van a reformok meghozatalára. A szakértő arra számít, hogy a jövőben pragmatikusabb, az érdekekre és nem az értékekre összpontosító amerikai külpolitika fog érvényesülni, amely alapvetően szövetségi-partnerségi viszony előtérbe helyezését hozza, amelyre jelenleg az Egyesült Államoknak szüksége is van.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés