Elbukhat Hiller István felvételireformja

Jelenlegi formájában egyelőre sem a hallgatók, sem a rektorok nem támogatják Hiller István oktatási miniszter felvételireformját, amely több mint 20 százalékkal emelné meg az egyetemeken a bejutási küszöböt. A „reform” mintegy ötezer fiatalt zárna ki a felsőoktatásból.

2010. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs egyetértés az oktatási tárca és a szakmai szervezetek között a felvételi-pontszámítás átalakítását illetően, így könnyen lehet, hogy elbukik a Hiller István nevéhez fűződő felsőoktatási felvételireform. A rektorok és a hallgatók is több ponton kifogásolták a módosításokat. Tavaly elsőként számolt be arról a kormányrendelet-tervezetről, amely jelentősen átalakítaná a felvételi- pontszámítási rendszert. A rendelet 2012-től a jelenlegi 200 pontról 240 pontra emelné a minimum ponthatárt, vagyis ennél rosszabb pontszámmal egyetlen felsőoktatási intézménybe sem lehetne bekerülni még akkor sem, ha az adott szakon van üres férőhely. Tavaly még csupán 160 pont kellett a bekerüléshez. A rendelet másik pontja a jelenlegi 40 helyett 50 pluszponttal jutalmazná az emelt szintű érettségit, így az elérhető maximum pontszám 480-ról 500- ra emelkedne.
– Hivatalos álláspontunk csak a jövő héten lesz, de nagy valószínűséggel jelenlegi formájában nem támogatjuk a pontszámítás átalakítását, mert az rendkívül nehéz helyzetbe hozná a vidéki főiskolákat, és mintegy ötezer olyan diákot ütne el a továbbtanulástól, akiket a jelenlegi rendszer szerint felvennének – mondta lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Az érdekvédő leszögezte: egyelőre nem kaptak pontos statisztikát a minisztériumtól arról, hogy a bekerülési küszöb 200-ról 240 pontra emelése miatt hány diákkal kerülne be kevesebb egyetemre, de becslésük szerint a tavalyi pontszámokat figyelembe véve körülbelül 1500 ingyenes képzésben részt vevő diák és 3-4000 fizetős képzésre járó hallgató esett volna el a továbbtanulástól az új számítási móddal. Miskolczi leszögezte: a hallgatókat főként a vidéki főiskolák veszítenék el, márpedig amíg az iskolák a hallgatói létszám alapján kapják az állami támogatást, addig a kevesebb hallgató egyértelműen csődhöz vezet. Az érdekvédő kijelentette: a fizetős szakokon történő drasztikus ponthatáremelést semmiképpen sem támogatják, hiszen ott a hallgató fizeti a tanulmányai költségeit, így ha esetleg kibukik, az államot nem éri kár, pontszámemelés esetén azonban az esélyt is elveszik tőlük.
– A rektorok írásban szavaznak majd arról, hogy támogatják-e a javaslatot, de a reform jelenlegi formájával szemben több aggályom is van – mondta lapunknak Szabó Gábor, az egyetemi vezetőket törmörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke. A professzor leszögezte: a bekerülési minimum korábbi, 160-ról 200 pontra történő emelése az államilag finanszírozott szakokon várhatóan 3 százalékos, míg a költségtérítéses képzéseken 7 százalékos hallgatói létszámcsökkenést eredményez, ami már így is nagyon komoly bevételkiesést jelent a súlyos anyagi gondokkal küzdő egyetemeknek. Szabó szerint félő az is, hogy a küszöb megemelése éppen a hiányszakmák esetében, a műszaki és a természettudományos képzéseken jelentene nagyarányú hallgatói létszámcsökkenést, ami a jelenlegi helyzetben megengedhetetlen. Az emelt szintű vizsgáért adott pluszpontok 10 pontos megemelését ugyanakkor jónak tartja a professzor, ami szerinte elegendő lehet arra, hogy motiválja a hallgatókat a magasabb fokú matúra letételére.
Lapunk tavaly decemberben elsőként számolt be arról a kormányrendelet-tervezetről, amely jelentősen átalakítaná a felvételi pontszámítási rendszert. A rendelet 2012-től 240 pontra emelné a minimum ponthatárt, vagyis ennél rosszabb pontszámmal egyetlen felsőoktatási intézménybe sem lehetne bekerülni még abban az esetben sem, ha az adott szakon még van üres férőhely. Tavaly csupán 160 pont kellett a bekerüléshez, idén már 200 pontra lesz szükség, az újabb emelés következtében azonban már jóval többen szorulnának ki a felsőoktatásból. A rendelet másik pontja a jelenlegi 40 helyett 50 pluszponttal jutalmazná az emelt szintű érettségit, így az elérhető maximum pontszám a jelenlegi 480-ról 500-ra emelkedne.

Ponthatárok. Ma este húzzák meg a keresztféléves, februárban induló egyetemi képzések ponthatárait. Idén kétszer annyian, 5758-an jelentkeztek keresztféléves képzésekre, mint tavaly. A jelentkezők mintegy 80 százaléka mesterképzésre jelentkezett. Az idei keresztféléves felsőoktatási felvételi eljárásban csak mesterképzésre és felsőfokú szakképzésre lehetett jelentkezni államilag támogatott tanulmányra, alapképzés csak fizetős formában indul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.