Elhunyt a legnagyobb magyar polihisztor

Hatalmas életművet, páratlan értékek tárházát hagyta maga mögött Vekerdi László professzor, a legnagyobb magyar polihisztor, akit december 27-én, 85 éves korában szólított magához a teremtő. Érték, mérték, minőség győzelmének nevezte Vekerdi László kitüntetésének tényét Bakos István, a Bethlen Gábor Kuratórium titkára 2004-es laudációjában, amikor a professzor Magyar Örökség kitüntetésben részesült.

2010. 01. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1924. július 24-én, Hódmezővásárhelyen született tanárgyerek először a Debreceni Református Kollégiumban tűnt fel kiemelkedő képességeivel. Felnőttpályáját is a kálvinista Rómában kezdte a belgyógyászati klinikán, a legendás Sántha Kálmán tanítványaként. Az ötvenes években mesterével együtt hurcolták meg. Budapestre kerülvén a matematika kutatójaként, tudománytörténészként szerzett hírnevet magának. Nevéhez mintegy harminc önálló saját és fordításkötet, megszámlálhatatlan, a természet-, a bölcsészet-, az orvostudomány szinte minden területét felölelő tanulmány fűződik. Közülük nem könnyű a legfontosabbakat kiemelni. Mégis tekintsük zsinórmértéknek azt, amit ő maga annak tartott. Vekerdi László elsősorban vérbeli irodalmár volt, aki színes, élő, lebilincselő stílusának köszönhetően a legelvontabbnak, illetve a legszárazabbnak hitt tudományokat is élményszerűen foglalta írásba és szóba. 1970-ben látott napvilágot Németh László-monográfiája, az író vallomásainak és műveinek tükrében. E mű sorsdöntő volt mind a monográfia alanyának és tárgyának, mind a szerzőjének életében, bár Vekerdi László 1990-ig a tűrt és a tiltott kategória között egyensúlyozott. Alkalmazta azt a trükköt, amelyik jól bevált a magyar tudomány kiemelkedő képviselőinél: ismeretterjesztő sorozatokban jelentette meg azt, amit máshol nem engedett volna át a cenzúra. A Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó Így élt… sorozatában jelent meg a Newton-kötete. A Képes történelem sorozatban is kiadatott barátjával, sorstársával, Varga Domokossal közösen kiváló dolgozatokat, az Európa születése, valamint A világ kereke című könyvet. És akkor még nem beszéltünk arról a két legendás kötetről, amelyet alapműként forgatott minden kultúrember már a keletkezésekor, s forrásértékűnek tart ma is; a Kalandozás a tudományok történetében, valamint a Befejezetlen jelen. Utóbbi a magyar irodalom egyik legizgalmasabb művelődés- és tudománytörténeti könyve. Vekerdi László alapítója volt a Bethlen Gábor Alapítványnak, részese a Lakiteleken elindult megújulási mozgalomnak. Kitüntetéseinek nagy részét a rendszerváltozás után kapta, többek között 1992-ben Szent-Györgyi Albert- és József Attila-, 2000-ben Pro Literatura, 2001-ben Széchenyi díjban részesült. Nehéz kimondani: elment a legnagyobb magyar polihisztor író, az irodalom és a tudomány doyenje. Hírét, nevét őrzi a grandiózus életmű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.