Lakásáról előállította, majd bűnsegédként elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a rendőrség tegnap délelőtt Horváth Évát, Hagyó Miklós (MSZP) volt főpolgármester-helyettes szóvivőjét a BKV-botránnyal összefüggésben. Tafferner Éva, a BRFK szóvivője lapunknak elmondta: a gyanú szerint H. Éva 2008. február 1. és 2009. szeptember 18. között úgy vett fel a BKV-tól több mint 24 millió forintnyi munkabért, prémiumot és jutalmat, hogy azért ténylegesen semmilyen munkát nem végzett.
*
Hozzátette: a gyanúsított bűnsegédként hozzájárult a kifizetést engedélyezők által elkövetett hűtlen kezelés bűncselekményének az elkövetéséhez.
A BRFK szóvivője közölte: H. Éva nem tett vallomást, és a gyanúsítás ellen panasszal élt. A kihallgatás után a gyanúsított szabadon távozhatott, vele szemben személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedést nem alkalmaztak – tette hozzá Tafferner Éva. Arra a kérdésünkre, tartottak-e házkutatást a nőnél, a szóvivő nemmel válaszolt, mondván, erre nem volt szükség, mivel valamennyi bizonyíték rendelkezésre állt a meggyanúsításához. Tafferner Éva közlése szerint jövő héten további gyanúsítások várhatók. Horváth Éva ügyvédje, Gábor László azt mondta: védence egy-két héten belül vallomást tesz, mert „nincs takargatnivalója”.
Az Index internetes portál tavaly augusztusban írt arról, hogy Horváth Éva gyakorlatilag két helyről is kap fizetést: egyrészt Hagyó Miklós akkori városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes sajtósaként, másrészt a BKV-tól. Ugyanakkor Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója közölte: még nem találkozott Horváthtal a BKV-nál. Horváth Éva azt állította, mindkét helyen dolgozik, és ez erkölcsileg sem kifogásolható. Horváth tagadta, hogy 300 ezer forintos fizetést és tízmilliós prémiumot kapott volna a BKV-tól. A sajtóreferenst végül tavaly augusztusban menesztették a közlekedési vállalattól, szeptemberben pedig – állítólag saját elhatározásából – távozott a főpolgármesteri hivatalból is. Horváth Éva ezután a Stop internetes portálnál folytatta munkáját, ahol 2006 óta kisebbségi tulajdonos volt. Tulajdonrészét tavaly decemberben eladta.
Amint arról beszámoltunk, Mátay László cége csaknem harmincmillió forint értékben kapott két megrendelést a BKV-tól 2007-ben, például egy „mosolyellenőr” akció megszervezésére.
Ismert, szerdán őrizetbe vették Szalainé Szilágyi Eleonórát, a BKV volt humánpolitikai igazgatóját, aki mintegy százmillió forintos végkielégítést utalt ki magának, holott nyugdíjasként erre nem volt jogosultsága. Az ő előzetes letartóztatását tegnap kezdeményezte a Fővárosi Főügyészség. Tavaly decemberben pedig Sziebert Györgynek és Rényi-Vámos Krisztinának, a BKV, illetve a Budapesti Airport jogi igazgatóinak a kezén kattant a bilincs, miután tetten érték őket, amint Sziebertnek Rényi-Vámos és két másik gyanúsított tízmillió forintos vesztegetési pénzt adott át egy bevásárlóközpontban. A BKV-nál tartott házkutatáskor kiderült, hogy éppen Sziebert György lehetett az, aki meghamisította Horváth Éva jelenléti ívét.
Bukás. Az a fővárosi cégműködtetési modell, amely elsősorban Hagyó Miklós korábbi szocialista főpolgármester-helyettes nevéhez és a fővárosi szocialistákhoz kötődik, csúfosan megbukott az utóbbi hónapokban – mondta György István, a fővárosi Fidesz frakcióvezető-helyettese Horváth Éva meggyanúsítása kapcsán. Elmondta: az utóbbi hetekben többször elhangzott a fővárosi szocialisták részéről, hogy rendet csináltak a BKV-nál, de azt látják, hogy egyre-másra újra botrányos hírek jönnek.
Sírás a víz alatt