Hiller hamis ígérete: pénz helyett oklevél

Az ígért pluszpénz helyett csupán egy oklevelet kapnak a kutatóegyetemi címet elnyerő elitiskolák – derül ki a minisztérium pályázati kiírásából. Hiller István tárcavezető korábban azzal áltatta a felsőoktatási intézmények vezetőit, hogy a címet elnyerő, kiemelkedő teljesítményt nyújtó iskolák pluszpénzt kapnak majd a költségvetésből.

2010. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb ígéretlufi pukkadt ki: Hiller István korábbi kijelentéseivel ellentétben egyetlen fillér garantált plusztámogatást sem kapnak azok az iskolák, amelyek kiemelkedő képzési és kutatói tevékenységük miatt elnyerik a kutatóegyetemi státust – derül ki a kutatóegyetemi cím elnyerésére kiírt pályázatból.
Korábban Hiller István többször is kijelentette, hogy a többi iskolához képest plusz költségvetési támogatást kapnak majd a címet elnyerő, kiemelkedő képzést és kutatást folytató egyetemek, a felsőoktatás minőségét ugyanis csak a legjobbak kiemelt támogatásával lehet javítani. Az oktatási miniszter a szeptemberi felsőoktatási tanévnyitón is azt mondta: a magyar felsőoktatásban véget ért a mennyiségi korszak, a színvonal ideje jött el.

*

A felsőoktatás fejlesztésének új iránya a hazai kutatóegyetemi hálózat megteremtése. Hozzátette: a kutatóegyetemek külön költségvetési támogatást kapnak majd.
A kutatóegyetemi státus elnyerésére kiírt pályázati leírásból azonban kiderül, hogy szó sincs a címmel együtt járó fix költségvetési többlettámogatásról. A tárca honlapján is megtalálható pályázati kiírásban ez áll: a minősítés közvetlen pénzjutalommal nem jár. A „kutatóegyetem” minősítésben részesült pályázók oklevelet kapnak. A kiírásban ugyanakkor megjegyzik, hogy a címmel kapcsolatos feltételeket szabályozó kormányrendelet szerint a „kutatóegyetem” minősítéssel rendelkező felsőoktatási intézmények részére külön eljárás alapján többlettámogatás adható. Ez persze csupán annyit jelent, hogy ha lenne pénz, akkor akár abból elitiskolák is kaphatnának. A cím ráadásul nem jár örökre: a „kutatóegyetem” minősítést csupán három éven keresztül használhatja a felsőoktatási intézmény, ezután újra kell pályázni a státusra. Az államilag elismert egyetemek január 29-ig pályázhatnak a cím elnyerésére, a győzteseknek február 10-én adják át az okleveleket.
Hiller István szerint ugyanakkor a kutatóegyetemek az idén is kapnak pluszpénzt, igaz, nem költségvetési támogatásból, hanem európai uniós forrásból. Az oktatási miniszter a fideszes Pánczél Károly kutatóegyetemek támogatásával kapcsolatos kérdésére úgy válaszolt: a minősítést elnyert egyetemek pályázati úton nyerhetnek támogatást, 2010-ben az Új Magyarország fejlesztési terv révén.
– Valóban kiírtak egy 29 milliárd forint értékű, európai uniós pénzből finanszírozott pályázatot az egyetemeknek, ám erre nemcsak a kutatóegyetemek, hanem az összes többi felsőoktatási intézmény is jelentkezhet, így semmilyen garancia sincs arra, hogy valamennyi kutatóegyetem pluszpénzhez jut – jelentette ki lapunk kérdésére Szabó Gábor, az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke. A professzor leszögezte: a pályázatok eredménye kiszámíthatatlan, nem lehet tudni, hogy ki nyer, ahogy azt sem, hogy a győztes mennyi pénzt kap majd. Szabó szerint hosszú távon mindenképpen arra lenne szükség, hogy fix plusztámogatást kapjanak az intézmények. Leszögezte: amíg a legjobb iskolákat is hallgatói létszám alapján finanszírozzák, addig a létfenntartás érdekében arra kényszerülnek, hogy a gyengébb hallgatókat is vegyék fel, így pedig nem lehet javítani a színvonalon. Hozzátette: a kiemelkedő kutatási tevékenységhez korszerű műszerek kellenek, amelyek cseréjéhez, pótlásához szintén pluszpénzre van szükség.
A tavaly év végén elfogadott felsőoktatásitörvény-módosítás rendkívül szigorú feltételeket szab a többlettámogatással nem járó státus megszerzéséhez. A jogszabály szerint kutatóegyetemi címet az az intézmény kaphat, amely jelentős hazai és nemzetközi kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységet végez, a tehetséggondozást a képzés minden szintjén kiemelt feladatként végzi, kiemelkedő teljesítményt nyújt a doktori képzés területén, valamint mind a kutatás, mind a képzés területén széles körű nemzetközi együttműködéssel rendelkezik, továbbá országos, illetve regionális vezető szerepet lát el.

Győr főváros lenne. A győri Széchenyi István Egyetem hallgatói kezdeményezték az Országgyűlés elnökénél, hogy hozza létre a „Magyarország egyetemi fővárosa” kitüntető címet. A diákok az erről szóló országgyűlési határozati javaslatot maguk készítették el. Ennek értelmében a „Magyarország egyetemi fővárosa” kitüntető vándordíjat elsőként Győr kapná meg, a vándordíj kétévente cserélne gazdát. A diákok tegnap adták át a határozati javaslatot a város vezetésének, és a térség országgyűlési képviselőjének. Medgyasszay László kereszténydemokrata honatya ígéretet tett arra, hogy a szünet után beterjeszti a javaslatot a parlament elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.