Országgyűlési képviselőként kapott tiszteletdíja mellé újabb jövedelemhez juthat Schiffer János (MSZP) volt főpolgármester-helyettes, aki június 1-je óta Hiller István oktatási és kulturális miniszter megbízottjaként a 2011. évi magyar európai uniós elnökség kulturális programjait koordinálja. Megbízotti munkájáért hivatalosan eddig nem kapott egyetlen forintot sem, azonban Hiller István – Kiss Attila fideszes országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére válaszolva – azt közölte: „Szándékom, hogy tevékenységéért a jövőben tiszteletdíjat kapjon”. A levél nem tér ki arra, mikortól és mennyi pénzt kap majd az MSZP-s képviselő.
Schiffer kinevezését május végén jelentette be a miniszter. Akkori tájékoztatása szerint a „gazdag tapasztalatú kulturális szakember” feladata az lesz, hogy a spanyolokkal, a belgákkal, a külföldi magyar kulturális intézetekkel és a szakdiplomatákkal együttműködve megteremtse Magyarország magas színvonalú bemutatkozásának lehetőségeit.
*
Hozzátette: két év múlva Magyarországnak egy olyan folyamatot kell elindítania, amely a későbbiekben is kedvező hatással lesz a magyar kulturális életre. Kinevezésekor Schiffer arról beszélt: új tisztségében konszenzust szeretne teremteni a kultúra képviselőivel, hogy az EU-elnökségre való felkészülés ne válhasson politikai kérdéssé. Arról azonban nem beszélt, miért van szükség másfél évvel
az EU-elnökség előtt kulturális
koordinátorra.
Szerettük volna megtudni, mi a magyarázata annak, hogy eddig nem, de mostantól jár tiszteletdíj a szocialista politikusnak, mekkora összeget kap majd és ezért hány órát kell dolgoznia naponta, azonban lapzártáig nem érkezett válasz az oktatási tárcától.
Schiffer János tizenkét évig volt Budapest kulturális és oktatási főpolgármester-helyettese. Egyébként annak a Szakasits Árpádnak az unokája, aki az 1947-es hírhedt, a kommunisták által elcsalt „kékcédulás” választás után a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke lett. Schiffer a rendszerváltozás előtt tíz évig az MSZMP tagjaként tevékenykedett, 1994 és 2006 között pedig főpolgármester-helyettesként politikai botrányaival hívta fel magára a figyelmet. 2005-ben a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen elítélte, amiért megsértette Kupper András (Fidesz) személyiségi jogait azzal, hogy lenyilasozta őt. Az akkori ellenzéki frakcióvezető előzőleg felszólította Schiffert, ne ünnepelje Magyarország 1945-ös szovjet megszállását, mert az sérti az áldozatok emlékét. A volt főpolgármester-helyettes élen járt a hegyvidéki turulszobor ellen indított balliberális hadjáratban is. Szerinte az emlékmű felállítása a Dunába lőtt zsidó áldozatok emlékét gyalázta meg. Hozzá fűződik az előző ciklusban öt szakképzőiskola bezárása, ugyanakkor az ő ellenállásán bukott meg a Varga Jenő Közgazdasági Szakközépiskola nevének megváltoztatása is (Varga tanácsköztársasági népbiztos volt, majd a Szovjetunióba emigrált, és ott halt meg Jevgenyij Varga néven). Schiffer idén márciusban azzal kavart botrányt, hogy Puch László (MSZP) helyett szavazott a parlamentben. A Fidesz emiatt lemondásra szólította fel, de ő ezt arra hivatkozva utasította vissza, hogy az ülésteremben tartózkodó Puch jelezte neki: nyomja meg a gombját.
A főpolgármester-helyettesi székből eltávolított Schiffer Jánost „kimagasló szakmai munkája elismeréseként” 2006. október 20-án a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!