Jégre lépni veszélyes

Akik Megúszták. Két kamaszt még mindig kórházban ápolnak, miután vasárnap beszakadt alattuk a kazincbarcikai Csónakázó-tó jege – közölte az InfoRádió. A tizenöt éves fiút és a tizenhárom éves lányt egy arra járó tanár kötéllel megpróbálta kimenteni a hideg vízből, de alatta is beszakadt a jég, ezért ő is a tűzoltók segítségére szorult.

2010. 01. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ránézésre majdhogynem öszszefüggő, felületén azonban vizes és kásás a Balaton jege. Korcsolyázni, sportolni életveszélyes rajta, hiszen a jég vastagsága alig éri el az egy, legfeljebb a három centimétert. Ez egy gyereket sem bírna el – mondta lapunknak Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője. Beszámolója szerint az elmúlt tizenöt évben nem történt halálos baleset a téli Balatonon, de többször ez bizony csak a szerencsén múlott. Sok esetben a mentőkkel, a katasztrófavédelemmel és a tűzoltókkal összefogva mentenek életet, tavaly például Keszthelyen egy külföldi jégvitorlázó alatt szakadt be a jég, akinek ráadásul a lába is beakadt a sporteszközbe, amely a mélybe húzta. A férfi erősen kihűlt, mire kimentették, de életben maradt.
Az alezredes elmondta: az ilyen baleseteknél rendkívül fontos a gyorsaság, mert a kihűlés és az eséssel járó sérülések életveszélyesek lehetnek. Ősz óta működik az 1817-es vízisegély-hívó, amely a vízi rendészet ügyeletén csörög. Ha valaki veszélybe kerül, egyszerre kell a rendőrséget riasztani és segíteni neki. Nem szabad a lékhez rohanni, mert a jég beszakadhat alattunk, a bajbajutottat csak hason csúszva és nagyon óvatosan szabad megközelíteni. Legfontosabb megakadályozni azt, hogy a jég alá bukjon: a lék fölött keresztbe fordított hokiütőbe, jégbe vágott korcsolyába, esetleg ruhadarabba kapaszkodhat, ez utóbbival a társai vissza is húzhatják. Horváth László szerint ezek miatt is fontos, hogy társasággal és feltöltött mobiltelefonnal induljunk korcsolyázni. Mentéskor a szakemberek éppen a súlyelosztás miatt használják a régi módszereket: létrával, pallóval, gumicsónakkal, esetleg gumipaplanra feküdve csúsznak a lék közelébe. A sérültet erre húzzák rá, majd társaik biztonságba vontatják őket.
Miniszteri rendelet írja elő, hogy a jégre csak megfelelő látási viszonyok mellett, akkor szabad rálépni, ha az kellően szilárd, nem olvad, és nem mozog. Erre a jogszabályra hivatkozva akár bírságolhatnának is a parti járőrök, de ők főként figyelmeztetnek, és a józan észre apellálnak, hogy megóvják a meggondolatlanul csúszkálókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.