Keresztfélév: meglepetésrekordok és agónia

Bár a tavalyinál kétszer több diákot vettek fel az egyetemek keresztféléves képzésre, még mindig óriási a létszámhiány. A költségtérítéses szakok alig egynegyede tud elindulni. Tovább tart a természettudományos képzés mélyrepülése: a felvetteknek csupán egy százaléka tanul ilyen képzésen.

2010. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint kétszer annyian jelentkeztek és dupla annyi fiatal került be a februárban induló felsőoktatási képzésekre, mint tavaly, ami mindenképpen siker – jelentette ki lapunknak Bakonyi László, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke. A csaknem hatezer jelentkezőből 4500-an kezdhetik meg tanulmányaikat februárban, vagyis a felvételizők 75 százaléka került be valahová. A diákok nyolcvan százaléka államilag finanszírozott tagozaton tanul majd. A keresztféléves meghirdetések döntő többsége mesterképzés volt, közel 3700 diák került be ilyen képzésre. A kétéves diploma nélkül záruló felsőfokú képzésekre 417-en nyertek felvételt, közülük mindössze 18-an fizetnek majd tandíjat. Alapképzésből februárban csak fizetős indul, mindössze 412 diákkal.
Bakonyi elismerte, hogy rengeteg olyan képzés van, amit a létszámhiány miatt nem tudtak elindítani. A szakember szerint ugyanakkor az iskolák egy része végre minőségi korlátot is állított a diákok elé, és nagyon alacsony pontszámmal csak elvétve vettek fel tanulókat. Az OH elnöke szerint a legtöbben műszaki és gazdasági képzésre nyertek felvételt. Természettudományos területre sajnos most is nagyon kevés gyerek került be: mindössze 52 fő, a felvetteteknek alig több mint egy százaléka kezdi meg tanulmányait ilyen képzésen, közülük pedig csak egy diák fizet a tanulmányaiért.
Meglepetés, hogy kiemelkedően jó teljesítményt nem az úgynevezett slágerszakokon kellett nyújtani. A maximálisan megszerezhető 480 pontra a kalocsai Tomori Pál Főiskola reklámszervező szakmenedzser fizetős felsőfokú szakképzésén volt szükség. Érdekesen alakultak a pontok a hároméves alapképzés után elvégezhető mesterképzéseken is. Itt száz pont a maximum, amit az iskolák általában a diplomaátlagból és szóbeli vizsgák eredményeiből számítottak ki. A legtöbb pontra a Szent István Egyetem ökotoxikológus szakán volt szükség (99 pont), de hibátlanul kellett teljesíteni annak is, aki a szegedi egyetemen orosztanár (95 pont), vagy kémiatanár (97 pont) akar lenni. Minimális pontszámmal ugyanakkor (alapképzésen 200, felsőfokú szakképzésen 140) senki nem nyert felvételt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.