Kínos ügyek, helyben toporgó nyomozások

Hosszú hónapok óta képtelen eredményt felmutatni a rendőrség számos olyan korrupciós ügyben (a MÁV Cargo eladása, méregdrága kormányszóvivői portál, MTV-székház értékesítése, állami vállalatok privatizációja), amelyek összességében sok milliárd forintos kárt okoztak az országnak. Van olyan nyomozás, amelyik már több mint egy esztendeje folyik, de a rendőrség mégsem bírt eredményt felmutatni.

2010. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csigalassúsággal halad a nyomozás például a kétszázmillió forintot felemésztő kormányszóvivői portál ügyében, amelyben már tavaly szeptemberben (tizenöt hónappal ezelőtt) büntetőeljárást indított a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) hűtlen kezelés gyanújával. Gyanúsított azóta sincs, pedig a tényállás egyértelmű: a kancellária a piaci ár többszöröséért vásárolt informatikai eszközöket a Kormányszóvivő.hu internetes oldalhoz, amelynek telepítését negyvenezres óradíjért végezte egy cég. Részesedett az üzletből Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnök volt üzlettársa, Honti Pál egyik érdekeltsége is. Daróczi Dávid akkori kormányszóvivő azzal védte a védhetetlent, hogy a beszerzések jogszerűek voltak, és szerinte „leegyszerűsítő és laikus” a piaci árakkal való összehasonlítás.
Eközben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) április óta vizsgálódik hűtlen kezelés gyanújával a Bábolna, a Mol, a Földhitel és Jelzálogbank, valamint a lóversenyfogadást szervező kft. privatizációja kapcsán. Kézzelfogható eredmény, gyanúsított itt sincs. A vizsgálat az Állami Számvevőszék jelentései alapján kezdődött, amelyek szerint az államot legkevesebb 15 milliárd forintos kár érhette a cégek eladásakor, 2004 és 2007 között.
Az NNI tavaly márciusban rendelt el nyomozást a MÁV Cargo eladása kapcsán befolyással üzérkedés bűntettének gyanújával. Gyanúsított azóta sincs. A rendőrség eddig semmilyen érdemi információt nem adott a nyomozásról, de azt még a vizsgálat kezdetén közölték: nemcsak a 102,5 milliárd forintos vételár érdekli őket, hanem az annak részét képező 1,8 milliárdos sikerdíj is, amelyet a Geuronet Bt. tehetett zsebre az adásvételhez nyújtott lobbizásért.
Immár tíz hónapja nyomoz a BRFK a Magyar Televízió régi székházának eladása, illetve az új székház bérlése kapcsán, hűtlen kezelés gyanújával. Ebben az ügyben Balsai István, a Fidesz jogi igazgatója is azt nehezményezte a napokban, hogy egy ilyen súlyú, fokozott ügyészi felügyelet mellett zajló nyomozás állásáról a hatóságoknak kötelességük lenne beszámolni. Bodnár Zsolt, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese azt közölte: februárig biztosan eltart a nyomozás, mert időigényes a bizonyítékok beszerzése, a szakértői jelentések elkészíttetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.