Megbénulhat a köztévé, halasztják a leépítést

Tegnaptól hivatalosan is Bednárik Imre lett a köztévé cégvezetője, akinek ellenjegyzése nélkül az ügyvezető alelnök nem dönthet fontos kérdésekben. Ezzel megbénulhat a kormány költségvetési elvonása miatt amúgy is válságos helyzetben lévő Magyar Televízió. Eközben a közmédium vezetése tegnap sem hozta nyilvánosságra a jól fizetett, de keveset dolgozó vezetők listáját. Úgy tudjuk, négy vezetővel is szerződést bonthatnak.

2010. 01. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új arculat. 2006 után ismét arculatot vált a köztévé: december 24-től eltűnnek a magyar népművészet motívumai, és helyükre magyarországi és határon túli városok, illetve jellegzetes tájképek kerülnek majd – szürkében. A készítők szándéka szerint az új dizájn a divatosnak számító harsány, hivalkodó szín- és formavilággal ellentétben nyugalmat, megfontoltságot sugall, illetve a „rész az egészben” filozófiájára építve a nemzet összetartozását közvetíti. A köztelevízió új megjelenése belső gyártásban, minimális költségráfordítással készült – tudtuk meg Kálóczy-Kálmán Mária arculati vezetőtől, aki azonban konkrét öszszeget nem volt hajlandó elárulni. (Sz. R.)


Hivatalosan is van „cégvezetője” tegnap óta a Magyar Televíziónak (MTV), miután a Fővárosi Cégbíróság bejegyezte az intézményt felügyelő kuratóriumi elnökség ezzel kapcsolatos döntését – adta hírül az FN.hu. Az elnökség hét szocialista, két szabad demokrata és egy MDF-es kurátora még december 9-én nevezte ki Bednárik Imre hírigazgatót cégvezetővé, azonban a cégbíróság ezt csak tegnap jegyezte be hivatalosan. A döntés értelmében az MTV ügyvezető alelnöke, Medveczky Balázs csak Bednárik ellenjegyzésével hozhat döntéseket, így tehát kettős hatalom alakult ki a köztévénél.
A balliberális kurátorok azzal magyarázták a köztévénél eddig ismeretlen cégvezetői poszt létrehozását, hogy 21 hónapja nincs elnöke a tévének, nagy a bizonytalanság a dolgozók körében, és sztrájkkészültség van. Ezzel szemben Balogh László, a kuratóriumi elnökség KDNP-s elnökhelyettese azt nyilatkozta: a szocialisták ezentúl minden döntést befolyásolni tudnak majd, mivel Medveczky csak a cégvezető beleegyezésével intézkedhet. Bednárik személyéről azt mondta: többé nem tekinthető független újságírónak, mert egyértelműen elkötelezte magát azon politikai oldal mellett, amely ellehetetleníti az MTV-t. Balogh továbbra is vitatja a cégvezetői kinevezés jogosságát, ezért megtámadja a cégbírósági bejegyzést.
Szalai Annamária, az Országos Rádió és Televízió Testület fideszes tagja a Magyar Nemzetnek azt mondta: a döntés aggályos, törvényessége erősen megkérdőjelezhető. Hozzátette: a médiatörvény alapján értelmezhetetlen a cégvezetői pozíció létrehozása, és az ahelyett, hogy javítana, inkább ronthat a köztévé helyzetén. A szakpolitikus szerint az lenne most a legfontosabb, hogy a kormány helyreállítsa az MTV finanszírozását.
Eközben Lázár András, a sztrájkbizottság vezetője lapunkat arról tájékoztatta: tegnap sem kapták meg azt a listát, amelyen azon vezetők szerepelnek, akik be sem járnak dolgozni a munkahelyükre, pedig szerződésük alapján milliós fizetésre és hatalmas végkielégítésre jogosultak. A listát korábbi ígérete ellenére sem küldte meg a köztévé vezetése. Lázár tudomása szerint négy vezetővel jutott az MTV menedzsmentje megállapodás közeli helyzetbe, velük közös megegyezéssel bontanának szerződést. Azt azonban továbbra sem tudni, név szerint kik azok az MTV-s vezetők, akiknek az elbocsátása jóval indokoltabb lehet annál a kétszáz, hatékonyan dolgozó szakemberénél, akiktől a sztrájkbizottság szerint a köztévé meg akar válni. Úgy tudjuk, a továbbra is titokban tartott listán Baló György és Pusztai András is előkelő helyen szerepelhet.
Lázár András azt is elmondta: az MTV felfüggesztette a kétszáz fős elbocsátást januárig, amikor is újra tárgyalóasztalhoz ülnek. A sztrájkbizottság vezetője azonban reménytelennek érzi a kétoldalú tárgyalások folytatását, ezért az MTV kuratóriumának részvételét is szükségesnek tartja a megbeszéléseken.
Ismert, a köztévének lassan két éve nincs elnöke. Az intézmény ellen azok után indult frontális politikai támadás, hogy a vezetés úgy döntött: félszáz külső szerződést felbont. Így került le a műsorról a Nap-kelte is. Válaszul az MSZP és az MDF képviselői a költségvetésben elvontak a tévétől csaknem tízmilliárd forintot.
Az MTV sajtóosztályán tegnap gazdasági okokkal magyarázták lapunknak, hogy a külsős szerződések döntő többségét felmondták, vagy nem hosszabbították meg. Mint arról beszámoltunk, ezek közé tartozik a Progresszív Politikai Elemző és Tanácsadó Intézettel kötött, havi nettó 400 ezer forint értékű szerződés (az intézet ügyvezetője a Gyurcsány Ferenccel szívélyes kapcsolatot ápoló Dessewffy Tibor), illetve több ügyvédi irodával kötött megállapodás felbontása. Az ügyvédi szerződések azért is figyelemre méltók, mivel az MTV-nek van jogi osztálya, amely teljes körűen ellátja a társaság jogi képviseletét, vagyis nem tudni, mi szükség volt havi két-három millió forintért ügyvédi irodák szerződtetésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.