origo.hu
Sírás a víz alatt
Tudott a pártvezetés Deme sikkasztásáról? A legfőbb ügyészhez fordul Németh Szilárd, a Fidesz országgyűlési, egyben csepeli képviselője, hogy választ kapjon arra: a csepeli kettős gyilkossággal kapcsolatban a nyomozó hatóság hallgatott-e ki szocialista politikusokat, s ha igen, szerepük tisztázódott-e. Az ellenzéki politikus annak kapcsán közölte mindezt, hogy nyilvánosságra került a tavaly januárban meggyilkolt intézményvezető, Takács József precíz összeállítása, amely rávilágít, hogy a gyilkosságban bűnsegédlettel, valamint sikkasztással gyanúsított szocialista politikus, Deme Gábor 5,5 millió forintot sikkasztott el. – A feljegyzések ugyanakkor azt is feltételezik, hogy Takács József Deme Gábor feljelentésére készült, s erről az MSZP vezetését is tájékoztatta, akik ijedten beszélhették le tervéről – állította Németh Szilárd. Érdeklődésünkre a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának annyit közölt: a kettős emberölés ügyében a nyomozás jelenlegi szakaszában a nyomozók szakértői véleményekre várnak, ezen túl az „ügyészség által meghatározott feladatok végrehajtása van folyamatban”. (MN)
Előállította, gyanúsítottként kihallgatta, majd őrizetbe vette a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerda este Szalainé Szilágyi Eleonórát, a BKV volt humánpolitikai igazgatóját. Az egykori személyzeti vezető gazdagréti lakásán a rendőrök házkutatást tartottak, több iratot lefoglaltak, valamint a számítógépét. A BRFK közleménye szerint a nőt különösen nagy kárt okozó csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki a több mint bruttó 86 millió forintos végkielégítésével kapcsolatban.
*
„A nyomozás megállapította, hogy ennek a végkielégítésnek a felvétele, a kiutalása, az odaítélése több pénzügyi, illetve munkaügyi szabályt megsértett” – fogalmazott Tafferner Éva, a BRFK szóvivője.
A szóvivő bejelentette: kezdeményezték a gyanúsított előzetes letartóztatását. A volt igazgató kilencoldalas vallomást tett, amelyben válaszolt a nyomozók kérdéseire. Tafferner Éva a vallomás részleteire nem tért ki, mivel az sérthetné a nyomozás érdekeit, azt azonban megemlítette, hogy Szalainé a gyanúsítás és az őrizetbe vétel ellen panasszal élt. Egyébként a nyomozók a házkutatás mellett „biztosítási intézkedésként” az egykori BKV-vezető több bankszámláján lévő, mintegy 54 millió forintot zároltak.
Szalainé Szilágyi Eleonóra botrányos végkielégítéséről lapunk számolt be elsőként tavaly júliusban. Mint megírtuk, hiába fizettek ki neki 2008-ban bruttó 86 millió forintot végkielégítésként, rögtön utána visszafoglalkoztatták, s így tovább dolgozhatott a cégnél havi bruttó négymilliós fizetésért. A botrány kirobbanása után néhány nappal Szalainé munkaviszonyát megszüntették. A BKV belső vizsgálata később megállapította, hogy a volt humánpolitikai igazgató saját magának utaltatta ki a pénzösszeget, ami amúgy sem járt volna neki, mivel akkor már hónapok óta nyugdíjas volt.
A kifizetést a közlekedési társaság könyvvizsgálója 2008-ban felülvizsgálatra javasolta, ám a BKV vezetése azt visszautasította, mondván, minden szabályszerűen történt. Szalainé 2008-ban 25,5, tavaly pedig további csaknem kilencmillió forintnyi jutalmat kapott a BKV-tól. A vállalatnál foglalkoztatását azzal indokolták, hogy munkájára nagy szükség van, a „sztrájkkonfliktusok kezelésében szerzett tapasztalatai nélkülözhetetlenek”. Egyébként Szalainé továbbfoglalkoztatási szerződését 2008-ban az a Balogh Zsolt írta alá, aki a tavalyi botrányok nyomán viharsebesen távozott a BKV általános vezérigazgató-helyettesi posztjáról. Tafferner Éva lapunk megkeresésére közölte: a következő napokban további személyeket hallgatnak ki gyanúsítottként a BKV végkielégítési ügyeivel összefüggésben.
Szalainé ügyének kirobbanása után előbb belső vizsgálat indult a BKV-nál, majd fővárosi fideszes képviselők feljelentése alapján nyomozás is, hűtlen kezelés miatt. A belső vizsgálat eredményeit látva Kocsis István, a BKV mostani vezetője is úgy döntött, hogy feljelentést tesz az ügyben. Azóta a rendőrség több vizsgálatot indított a BKV-nál: egyrészt a végkielégítések ügyében, másrészt a gyanús tanácsadói szerződések kapcsán.
Azonban egyes szerződéseknél felvetődött a vesztegetés gyanúja is. Ebben az ügyben vette őrizetbe a rendőrség még tavaly decemberben a BKV és a Budapest Airport volt jogi igazgatóit, Sziebert Györgyöt és Rényi-Vámos Krisztinát. A rendőrök egy bevásárlóközpontban érték tetten a gyanúsítottakat, amint Sziebertnek tízmillió forint „kenőpénzt” adtak át. Ők előzetes letartóztatásba kerültek, amelyet a bíróság tegnap három hónappal meghosszabbított.
Rendkívüli felmondással megszüntette BKV Zrt. a szökésben levő Fuzik Zsolt Béla informatikai igazgató munkaviszonyát – tudatta a közlekedési társaság tegnap. Fuzikot a hatóság egy vesztegetési ügyben gyanúsítottként kezeli, amely december 4-én pattant ki, amikor a rendőrség házkutatást tartott a BKV Akácfa utcai székházában. A székházat megszálló rendőrök egy informatikai szerződést kerestek először. A feltételezés szerint a 28 millió forintos szerződésből osztottak volna vissza több millió forintot, ezt vehette át szintén 4-én Sziebert György.
Sírás a víz alatt
Amikor a Rippl-Rónai-szignó alatt felbukkant egy Z betű, rögtön tudták, hogy fantasztikus kincset találtak
Fotón az édes találkozás! Tóth Gabit ő kísérte el a TV2 stúdiójába
Forró pillanatok a Klubrádióban: egymásnak esett Havas Henrik és Bolgár György
Dancing: Tápai Szabina nem hagyta szó nélkül Kucsera Gábor kiesését, üzent Stana Alexandrának
Már a Bloomberg is erről ír: az Egyesült Államok döntése veszélyezteti Magyarországot
Lemondást vár Herbert Kickl Nehammertől a stájerországi „bukta” után
Pascal Jansen: Meg kellett volna nyerni ezt a mérkőzést
Bástya Péter elvtárs, a kidobatóember
Ennyi volt, Fekete-Győr búcsút mondhat a parlamentnek
Tragédia Vilnius felett: Repülőgép zuhant le a litván főváros közelében + videó
Izraeli nagykövet: „A Nemzetközi Büntetőbíróság komolytalanná tette magát”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.