Pápai látogatás a zsinagógában

Tapssal fogadták a római nagyzsinagógánál tegnap este XVI. Benedek pápát, aki reményét fejezte ki, hogy ezzel a látogatással hozzájárul a katolikusok és a zsidók egyetértéséhez és barátságához. A látogatás dátuma és ténye is szimbolikus, hiszen tegnap a keresztény–zsidó párbeszéd napját ünnepelték, a római zsinagógában pedig először 1986-ban járt pápa, II. János Pál.

2010. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszas vita előzte meg a zsidó közösség részéről a pápa látogatását. A Háárec izraeli napilap helyszíni beszámolója szerint egy nappal a találkozó előtt, a sabbat ima idején a zsinagóga úgy nézett ki, mintha egy filmbéli díszlet volna, minthogy hatszáz újságírót vártak az eseményre, a női imahelyeket sajtópáhollyá alakították, a tévések pedig felépítették saját tudósítói helyszíneiket az épületen belül. A közösség két pártra szakadt, egyik oldalon azok álltak, akik a pápai látogatást kedves és békülékeny gesztusként értékelték, mások viszont továbbra is bírálják a Szentszéket, mert folyamatban van XII. Pius pápa szentté avatási eljárása. Utóbbiak közé tartozik Giuseppi Laras, Olaszország főrabbija is, aki nem vett részt a pápai találkozón, megharagítva ezzel több zsidó vezetőt.
A szintén a Háárecnek nyilatkozó David Rosen rabbi egyenesen felháborítónak nevezte Izrael viselkedését a Szentszékkel szemben, rámutatva, hogy bármely más ország visszahívta volna már a nagykövetét, ha a fogadó állam annyira semmibe venné a megállapodásokat, mint Izrael. Az Apostoli Szentszék tizenöt éve, a diplomáciai kapcsolatok felvétele óta kéri státusának rögzítését a Szentföldön, ám ez azóta sem történt meg. Nemrégiben Danni Ajalon külügyminiszter-helyettes vatikáni tisztviselőkkel tárgyalt Rómában erről a kérdésről, s megállapította, hogy kudarcot vallottak a megbeszélések, s krízishelyzetben vannak a kapcsolatok. Rosen szerint a diplomáciai kapcsolatok felvétele és a problémák kialakulása is II. János Pál pápához köthetők, akit pedig manapság a zsidók és keresztények egyaránt szentként tisztelnek.
Ahogy korábban, a pápasága idején szentként kezelték XII. Piust is, ez a nézet alakult át a hatvanas évektől kezdve azzá, hogy több sajtótermékben „ellentmondásos” személyként írják le, mert állítólag nem tett meg mindent a zsidók megmentéséért a II. világháború idején. Giancarlo Centioni atya három nappal a zsinagógában tett látogatása előtt arról beszélt, a háborús egyházfő állította fel azt a föld alatti mentőszolgálatot, amely a Szent Rafael Egyesület fedése alatt segített a zsidóknak kijutni a nácik kezei közül. A szervezetet a pápa indítványára hozta létre néhány német pap, őket segítette állítása szerint a ma 97 éves Centioni is, akinek kötődése Mussolini pártjához segített abban, hogy ne gyanakodjanak rá. Az idős pap állítása szerint ő az utolsó, még életben lévő tagja a szervezetnek.
A katolikus egyház elhajló ágai is tiltakoztak a látogatás ellen, így például Florian Abrahamowicz, akit radikális politikai és hitbéli nézetei miatt kizártak a tradicionalista X. Szent Pius Társaságból – amelynek tagjait nemrégiben fogadta vissza az egyház, heves indulatokat kiváltva egyes szélsőséges politikai nézeteket valló papjai miatt a zsidó közösségek tagjaiból – Veronában szervezett egy megmozdulást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.