Romlik a főváros levegője

A sztrájk se nem ront, se nem javít a főváros légszennyezettségén, az időjárás miatt azonban egyre rosszabb a helyzet. Már most is közel van a szálló por koncentrációja az egészségügyi határértékhez, a hét végére pedig lehet, hogy szmogriadót kell elrendelni Budapesten.

Győr Ágnes
2010. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind rosszabb Budapest levegője a gyenge légmozgás miatt. A szállópor-szint (PM10) nagyon közel áll a megengedett határértékhez, a nitrogén-oxid koncentrációja pedig várhatóan még ma átlépi az egészségügyi határértéket – közölte lapunkkal az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) ügyeletese. Tóth Tamás elmondta: ha a hét végére eléri a főváros levegőjének szennyezettsége a kritikus mértéket, a Főpolgármesteri Hivatalnak a törvények értelmében el kell rendelnie a szmogriadót. A távirati iroda jelentése alapján a szálló por koncentrációja tegnap Budapesten a Széna téren volt a legmagasabb. Hiába esik ki a BKV-sztrájk miatt a fővárosi közlekedésből napi 1200-1300 busz, ezzel egy időben megnőtt azoknak a száma, akik autóval közlekednek. Ha nincsen légmozgás, a levegő minőségének további romlására lehet számítani – mondta a meteorológiai szolgálat munkatársa. Hozzátette, hogy a következő tíz napban nem várható változás az időjárásban: marad a borús, ködös idő, ez pedig kedvez a káros anyagok felhalmozódásának. Az előttünk álló napokban tehát nemcsak Budapesten és a nagyobb városokban, hanem a kisebb vidéki településeken is számítani lehet a levegő minőségének romlására.
A főváros 2008 vége óta érvényben levő rendelete egyebek közt rögzíti, hogy a szmogriadó életbe lépését megelőző napon este hat óráig nyilvánosságra kell hozni a riadó elrendelését – jelentette a távirati iroda. A riasztási fokozat akkor lép érvénybe, ha két mérőállomáson egy időben a légszennyező anyag koncentrációjának három egymást követő egyórás átlaga meghaladja a küszöbértéket. Szálló por esetében két egymást követő 24 órás átlagot vesznek figyelembe – olvasható az OMSZ honlapján.
A szabályozás szerint a főpolgármester szükség esetén elrendelhet járműkorlátozásokat, ami azt jelentheti, hogy egyik nap csak a páros, másik nap csak a páratlan rendszámú autók közlekedhetnek. A rendelet pontosítja a kivételek körét is. A szabályszegő autósokat százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.