Nagy-Britannia már nem az az ország, mint tíz évvel ezelőtt, vélte a miniszter, aki szerint a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően mára olyan társadalom alakult ki, amely a multikulturalizmust természetesként fogadja el. Ennek megfelelően szerinte a raszszizmus elleni küzdelem fenntartása mellett vissza kell utasítani az olyan hamis nézeteket, hogy egy kisebbségi származású személy automatikusan hátrányt szenved. London épp a napokban kezdi el felülvizsgálni faji politikáját, és Denham felhívta a figyelmet a fehér munkásokat sújtó egyenlőtlenségekre.
A Nagy-Britanniában letelepedni kívánó sok százezer embert figyelembe véve a miniszter szavait alátámasztja több, a multikulturalizmust támogató újságcikk is. A tavaly novemberben bevezetett szigorúbb nyelvi teszt a bevándorlóknak például tiltakozást váltott ki, a Guardian napilapban írt cikkében élesen ellenezte azt egy újságíró, azzal érvelve, hogy így a kormány szűkíti az állampolgársághoz jutás lehetőségét. Adrian Blackledge szerint Nagy-Britannia multikulturális, többnyelvű társadalom, ahol az angol nyelv ismerete nem szükséges a mindennapi élethez, ezt pedig Londonnak is el kell fogadnia. A brit állampolgársági teszt bevezetése, amely alapvető adatokra kérdez rá az ország történelméről és mindennapi életéről, szintén támadások kereszttüzébe került. A másik oldalról nézve ugyanakkor sokan azzal érvelnek, hogy manapság csak az nem lesz brit állampolgár, aki nem akar az lenni.
A Brit Nemzeti Párt idegengyűlölő álláspontja mégis a miniszter által említett elmúlt évtized alatt erősödött meg leginkább, a 2001-es választásokon még csak 47 ezer szavazatot kapott, a tavalyi európai parlamenti voksoláson pedig már 6,26 százalékos eredményt ért el. Andrew Neather korábbi kormányzati tanácsadó tavaly októberben adott interjújában azt mondta, a külföldiek bevándorlása nem véletlen, azt a kormányzó Munkáspárt kifejezetten támogatta az olcsó munkaerő jelentette gazdasági előnyök és amiatt, hogy „beledörgölje a jobboldal orrát a sokszínűségbe”. A jelenlegi brit lakosság 8 százaléka nem Nagy-Britanniában született.
Brown „győzelme”. Gordon Brown brit munkáspárti kormányfőt választotta a minap az év legrosszabbul öltöző közéleti személyiségének az amerikai GQ Magazin brit kiadása. Nicolas Sarkozy francia államfő a harmadik helyen végzett, negyedik lett a listán London konzervatív polgármestere, Boris Johnson. (MN)
Manfred Weber parancsára ültek Magyar Péter képviselői ukrán zászlós pólóban az Európai Parlamentben