Sólyom: Alkotmányt sért a közoktatási reform

2010. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmánybírósághoz fordult a köztársasági elnök a közoktatási törvény módosítása miatt. A jogszabály a testület döntéséig nem lép életbe, így továbbra is kizárólag az önkormányzatok döntenek arról, kiből lesz iskolaigazgató. Az államfő közleménye szerint a december elején az MSZP és az SZDSZ által elfogadott közoktatási törvénymódosítás csorbítaná az iskolafenntartók intézményvezető-kinevezési jogát, korlátozott vétójogot adva a nevelőtestületnek. Sólyom rámutat: a helyi képviselő-testület a hatályos önkormányzati törvény alapján önállóan dönt az intézmény vezetőinek kinevezéséről, ezt a szabályt pedig csak az önkormányzati törvény módosításával lehetne megváltoztatni, amihez kétharmados többség szükséges. A közoktatási törvény egyszerű többséggel történő módosítása ehhez nem elegendő, ezért Sólyom László szerint a törvény alkotmányellenes. A köztársasági elnök által kifogásolt változtatás lényege, hogy a jövőben nem kizárólagosan az önkormányzatok döntenének az iskolaigazgatók személyéről. Csak abból lehetne intézményvezető, akinek vezetési programját a tantestület legalább 40 százaléka támogatja.
A Fidesz már a közoktatási reform parlamenti elfogadásakor jelezte, a törvény az alkotmányba ütközik. Pokorni Zoltán, a párt alelnöke bejelentette: arra kérik a köztárasági elnököt, ne írja alá a törvényt, hanem kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. Pósán László, a Fidesz oktatáspolitikusa lapunknak kifejtette: a hivatalos indoklás szerint az MSZP a módosítással a politikai alapon való kinevezéseket akarja elkerülni, a valóságban azonban több szocialista oktatáspolitikus is elismerte, hogy a törvénymódosítás Medgyes Tamás esztergomi fideszes polgármester ellen irányul, aki korábban olyan igazgatót nevezett ki a Szent István Gimnázium élére, akit a tanárok többsége nem támogatott. Az ügyre egy tragédia kapcsán terelődött a figyelem: az iskola egyik diákja néhány hónappal ezelőtt öngyilkos lett, a vonat elé vetette magát. Egyes kormánypárti politikusok az eset kapcsán felvetették a tanárok, az igazgató, ezen keresztül pedig a polgármester felelősségét. Pósán kijelentette: a polgármester pártállásától függetlenül rendszeresen előfordul az országban, hogy a fenntartó nem a tantestület által támogatott szakembert nevezi ki egy iskola élére, hiszen a fenntartó érdeke nem mindig azonos a tanárok aktuális érdekeivel. Ilyen okok lehetnek például takarékossági szempontok, vagy az iskola szerkezeti átalakítása. A politikus szerint példátlan, hogy egyesek politikai ügyet kreáljanak egy gyerek tragédiájából. Sió László, a párt oktatási műhelyének vezetője lapunknak leszögezte: a Fidesz szerint egyértelmű volt a közoktatási törvényt módosító jogszabály alkotmányellenessége. Érthetetlen, hogy a szocialisták miért szavazták meg azt. A politikus emlékeztetett: a Fidesz az oktatási intézmények állami támogatásának (normatíva) januári csökkentése miatt is az Alkotmánybírósághoz fordult, mivel a párt szerint a tanév közben történő pénzelvonás sérti a jogbiztonság elvét.
Az oktatási tárca szerint nem a kormány, hanem szocialista képviselők javaslata volt a közoktatási törvény módosítása. Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára ugyanakkor hangsúlyozta: azzal a szándékkal a kabinet is egyetértett, hogy nagyobb jogosultságot kell adni az intézményeknek a vezetőválasztáskor, hogy ne születhessenek önkényes, politikai motivációjú fenntartói döntések, mint például Esztergomban, Ajkán vagy Szentesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.