Régi tapasztalat, ha egy társaság bemutatkozó filmecskéje zöld alapon zöld betűkkel kezdődik, fehér ruhás mérnökök pedig boldogan mosolyogva egy erdőben sétálnak madárdalt hallgatva, az a cég minden bizonnyal súlyosan környezetkárosító tevékenységet folytat, és bizonyos lelkiismeret-furdalása van. Így gondolkodik az összes acélmű, vegyi üzem és bányatársaság, miközben persze kilóg a lóláb. A McDonald’s hasonlóan kettős játékot játszik. Miközben ételei egyértelműen egészségtelenek, imázsát sportossá és fiatalossá alakította a vezetőség, arra buzdítva a náluk étkezőket, hogy evés után sokat mozogjanak. A hamburgeresek emellett létrehoztak egy alapítványt, amely világszerte komoly összegeket mozgat meg és támogatja a rászorulókat. Az igencsak aktív cég most újabb változást tervez: világhírű, vörös alapon arany M betűs logóját zölddé alakítja.
A logóváltoztatás nagyon drága és kockázatos lépés. Az aprócska változtatás is súlyos következményekkel járhat, ha a vásárlók nem ismerik fel a céget, vagy nem azonosítják az új jelképet a régi tartalommal. Mivel a McDonald’s régi és híres cég, a jellegzetes M betű miatt valószínűleg senki sem fogja az új, zöldéttermeket összekeverni egy Fradi-kocsmával. A zölddé válás trükkjét azonban nem a hamburgercég találta fel. A British Petrol 1931-től 2000-ig használta híres címerpajzsát a BP betűkkel, amelyek 1989-ig fekete vagy kék mezőben voltak láthatók, a társaságot pedig főként úgy pozicionálták, mint egy a világ élvonalában szereplő brit céget. A pajzs üzenete főként az volt, hogy az olajtársaság hatalmas és sikeres, azzal pedig senki sem foglalkozott, vajon az olajkitermelés vagy -felhasználás környezetkímélő-e. Ez ugyanis egyértelmű, olajat kinyerni a föld alól, majd azt elégetni, károsítja a környezetet. Húsz évvel ezelőtt azonban – érezve az igényt a változásra – a pajzs zölddé változott, s tíz éven keresztül a BP-címer a környezetért felelősséget érző, mégis előremutató vállalkozást szimbolizált.
Érdemes megemlíteni a Gabriel Resources kanadai bányavállalatot, amely a „felelősségteljes bányászat” címszó alatt hangoztatja elkötelezettségét honlapján, ahol megtalálható harmatcsepp egy levélen, egy vízesés és egy virágos mező is. A cég Magyarországon a verespataki aranybánya-beruházás révén lett hírhedt, amelyet sok mindennek lehet mondani, de környezetvédőnek biztosan nem.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását