Zsoltáros ultimátum

2010. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A karácsonyvárás igazi üzenete, hogy újjáéled bennünk az adventi várakozás, a szenteste csodája, majd a kétnapos – a Székelyföldön háromnapos – karácsony, a Megváltó érkezésének ünnepe. Petrás Mária, a Csángóföldről, a szórványból érkezett Isten-lélektől áldott kerámiaszobrok alkotója és Döbrentei Kornél, a hazáját féltve szerető költő Zsoltáros ultimátum címmel adtak ki élethű fotókkal ékesített kötetet. A látvány és a költészet nyelvén üzenő könyv egy harmadik megszólalásmóddal is kiegészül. Kihasználva azt, hogy Petrás Mária két múzsának is érintettje, kerámiaszobrász és archaikus szent énekek hiteles tolmácsolója, a kötetet gondozó Kairosz kiadó mellékelte a Mária erejével című CD-t, amelyen huszonkét ének csendül fel Petrás Mária előadásában, a Tatros együttes kíséretével.
Hogyan egészíti ki egymást a könyv lapjain a kép és a vers? A balra eső oldalakon Döbrentei Kornél költeményeit olvashatjuk, jobb felől látjuk Legeza László műtárgyfotóit, amelyeknek kicsinyített mása mintegy emblémaként kerül egy-egy költemény margójára is. A napba öltözött aszszony, Babba Szűz Mária, a Jézus Krisztustól áldott szűz egyik ősi, hiteles alakmása Petrás Mária egyik vezérmotívuma. Babba Mária a csíksomlyói búcsúnak, a magyar ajkú keresztények legnagyobb és legszebb szakrális találkozásának is jelképalakja. Az ő képe, valamint a Vizitáció, Mária és Erzsébet találkozása található Döbrentei Kornél Az utazás című költeményének tőszomszédjában. A Vizitáció azt a pillanatot rögzíti, amikor Jézus édesanyja, Szűz Mária találkozik az istenfiú, a Megváltó útját előkészítő, Keresztelő Szent Jánostól áldott Erzsébettel. A kereszténység két legnagyobb alakját világunkra hozó asszonyok magasztalják egymást, megérzik a fiaikra váró dicsőséget, de a rájuk váró, evilági szenvedéseket is. Döbrentei versében Az utazás egészen különleges látomásában egyesül a magyarság kálváriája a krisztusi szenvedéssel. „Földváraid vagyunk, Uram, / védjük szépségedet, / Szégyent hozunk arcodra, Uram, / ha elnyelnek temetőid, / e szomorú, alkimista műhelyek, / Szívünk izzik a hangyabolyban.” Petrás Mária szoborképei és Döbrentei Zsoltáros ultimátuma, önmagával és a magyarsággal perelő, Istenhez hagos szóval kiáltó versei hitelesen egészítik ki egymást. Petrás Mária Betlehemesénél a gyermek Jézust és édesanyját a három papkirály látogatja meg napkelet hódolatával, a másik lapon viszont Döbrentei Kornél Ez is a Dunánál című verse már 1988 augusztusában megérti, hogy keleti, nyugati hatalmak, s a mindkettejüket vazallus módon kiszolgáló bábkormány már akkor, a nyitás nyitányának kezdetén kényszerpályára helyezték hazánkat többek között a környezetromboló, és tájidegen csúf vízlépcső tervével is: „Döntöttek, s megint nélkülünk! Irgalom / nincs, mint népidegen osztály fiát / hajdani, vörösre tapsolt hajnalon, kitelepítik tanúnk, a Dunát.”
Két csodálatos művész – Szakolczai Lajos utószavát idézve balladai sorsa összefonódik a kereszténység és a karácsonyt váró, a közelgő jó hírben bízó magyarság sorsával. Portréjukból reánk köszönő arckifejezésük, Pető Zsuzsanna fotóművész jóvoltából tükrözi Makovecz Imre ajánló előtanulmányának igazát, aki szerint a könyv szól mindazon „magyaroknak, akik a Nagyboldogasszonytól és fia megváltó szellemétől várják egy szebb és otthonos hazát adó tavasz eljövetelét…”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.