Egy hétvégéjük maradt a családoknak arra, hogy eldöntsék, van-e pénzük gyermekeik felsőoktatási tanulmányaira, és ha igen, milyen pályát választ a fiatal. A diákok hétfőig nyújthatják be jelentkezési lapjaikat az egyetemekre vagy főiskolákra. Azoknak, akik az utolsó pillanatig kivártak a jelentkezéssel, a postai út helyett inkább az elektronikus jelentkezés javasolható, ezen keresztül ugyanis február 15-én éjfélig van lehetőség a szükséges adatok rögzítésére. A www.felvi.hu weblapon elérhető az elektronikus felvételi szolgáltatás. Egyik előnye, hogy nem engedi a hibás űrlapkitöltést, ami a postai úton történő beadás során könnyen előfordulhat.
Szakemberek szerint a tavalyi átmeneti emelkedés után idén újra a jelentkezők számának drasztikus csökkenése várható, a válság erősödő hatásai miatt ugyanis a családok egy része képtelen vállalni a taníttatás költségeit. A költségtérítéses képzéseken már évek óta drámaian csökken a jelentkezők száma. Egy éve az összes jelentkező 19,5 százaléka tudta vállalni a tandíjjal járó anyai terheket, míg hat éve még 36,65 százalék volt ez az arány. Félő azonban, hogy idén már az ingyenes képzésektől is távol tarthatják a diákokat a pénzügyi gondok, hiszen egy egyetemista „ingyenes taníttatása” – albérlet, útiköltség, tankönyvek, étkezés – a hallgatók számításai szerint átlagosan havi nyolcvanezer forintot emészt fel.
Hiába lesz azonban kevesebb a felvételiző, az idén nehezebb lesz a bejutni az egyetemekre, mint egy éve, a kormány ugyanis a tavalyi 160 pontról 200 pontra emelte a felvételi minimumponthatárt. Ennél kevesebb ponttal akkor sem lehet felvenni senkit, ha az adott szakon még van üres férőhely. A szakemberek ennek ellenére azt javasolják a gyengébb érettségi eredménnyel rendelkező fiataloknak, hogy mindenképpen próbálkozzanak az idén, egy kormányrendelet-tervezet ugyanis 2012-től újabb 40 ponttal emelné a bekerülési minimumot, hosszabb távon pedig az emelt szintű érettségi kötelezővé tétele is valószínűsíthető.
Ráadásul nem változik az idén a sokak szerint túlságosan alacsony, 140 pontos bekerülési küszöb a diplomát nem adó felsőfokú szakképzéseken, így az ilyen kurzusokra továbbra is nagyon egyszerűnek tűnik a bejutás.
A jelenleg érvényes pontszámítás szerint összesen 480 pontot lehet szerezni. Kétszáz pontot lehet gyűjteni a legjobban sikerült két érettségi tárgy százalékos eredményeiből, és legfeljebb 200 pont gyűjthető össze valamennyi érettségi tárgy korábbi, középiskolai érdemjegyeiből és a tárgyakból szerzett érettségi osztályzatokból. Az emelt szintű érettségiért 40, középfokú nyelvvizsgáért 35, felsőfokúért 50 pluszpont jár. Hiába van azonban valakinek több nyelvvizsgája, ezekért legfeljebb 50 pontot kaphat, ahogy a pluszpontokból is maximum nyolcvanat vesznek figyelembe.
A felvételi eljárás alapdíja kilencezer forint, ezért a pénzért három helyet lehet megjelölni. Aki háromnál több helyet jelöl meg, az minden egyes újabb jelentkezésért kétezer forintot köteles fizetni. A hátrányos helyzetű diákok 50 százalékos kedvezményt kapnak a felvételi jelentkezés kilencezer forintos alapdíjából, a halmozottan hátrányosak pedig ingyen jelentkezhetnek, amennyiben a jelentkezési laphoz csatolják a jogosultságot igazoló dokumentumokat.
Szintén február 15-ig lehet jelentkezni az érettségi vizsgákra is. A tanulói jogviszonnyal rendelkező vizsgázóknak „saját” középiskolájukban kell jelentkezniük. Azok a fiatalok azonban, akik korábban érettségiztek, és egy sikeres egyetemi felvételi érdekében javítani szeretnének eredményükön, vagy emelt szintű vizsgát tennének, az Oktatási Hivatal területileg illetékes regionális igazgatóságán jelentkezhetnek személyesen vagy postai úton. A korábban érettségizett fiataloknak fizetniük is kell az új matúráért: a szóbeliből és írásbeliből álló vizsgákért tantárgyanként 17 ezer forintot, az egy vizsgarészből álló vizsgáért 12 ezret, míg az idegen nyelvi, a testnevelés, az informatika és az informatikai alapismeretek érettségiért tantárgyanként 22 ezer forintot kell leróniuk.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját