Lehetőséget biztosít a brit jogrendszer arra, hogy a bíróság foglalkozzon olyan háborús bűncselekményekkel kapcsolatos ügyekkel, amelyek nem az országban történtek, így palesztin civil szervezetek rendszeresen beperelnek izraeli politikusokat, akiket hivatalosan köröz a Scotland Yard. Így magának Cipi Livninek is le kellett mondania tavaly egy tárgyalást Londonban, ugyanis előzőleg értésére adták, a repülőtér betonjára lépve a rendőrség már várni fogja. Livni ugyanis külügyminiszterként tagja volt a háborús kabinetnek, amely a gázai támadásokat elrendelte. Nem sokkal előtte Móse Jálon tábornok mondott le egy londoni utat jogászai tanácsára, ellene egy hét évvel korábbi támadás miatt – amelyben tizennégy polgári személy halt meg – indult büntetőeljárás. Jálon még így is jobban járt, mint 2005-ben Doron Almog tábornok, korábbi gázai övezeti katonai vezető, aki a Heathrow repülőtéren vette észre, hogy rendőrök várnak rá, így a gépben maradt, majd dolgavégezetlenül hazarepült.
David Miliband brit külügyminiszter korábban állítólag személyesen ígérte meg Cipi Livninek, hogy megoldást találnak a diplomáciai kapcsolatokat beárnyékoló ügyre, mint Ehud Barak volt miniszterelnök és nyugállományú tábornok utazása kapcsán, akit ideiglenes diplomáciai mentességgel ruháztak fel. Igen ám, de Nagy-Britanniában nagyon közelednek a választások, s ez az ügy nem számít prioritásnak, így a brit sajtó szerint nehéz lesz napirendre venni a parlamentben.
Amerikai felszólítás. Az Egyesült Államoknak kell megtörnie a Gázai övezetet sújtó izraeli blokádot, és tengeren kell szállítania utánpótlást a területre – vélekedett Gázában helyi diákok előtt mondott beszédében Brian Baird amerikai kongresszusi képviselő. (MTI)
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le