De szépen szól a cimbalom

Négy év és több mint kétszáz fellépés után Unger Balázsékat újabb állomásra repteti a transzbalkán expressz; a Cimbaliband ma este hétkor élő lemezfelvételre készül a Fonóban. Két év alatt már a harmadik lemezzel előrukkolni önmagában is emberes, ráadásul az új korong merész kísérletnek ígérkezik. Balkáni hangfoszlányok, pergő cimbalomriffek és finom kamarazene. Alkímia, élesben.

Klementisz Réka
2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindjárt az elején szögezzük le a felszabadító közhelyet: véletlenek nincsenek. A Cimbaliband két évvel ezelőtt egy Capriccio nevű kamarazenekarral együtt tűnt fel a Fringe fesztiválon, és ha már találkoztak, a kísérlet kedvéért át is dolgoztak néhány balkáni ízű számot. A crossover kikacsintásból később közös koncertek is lettek, a tavalyi Budapesti Tavaszi Fesztiválon például klasszikus zenére fűzött repertoárral léptek fel közösen.
Az alaphelyzet ettől persze nem változott. A Cimbaliband a Balkánon van otthon, Ungerék érezhetően olyan gyűjtőszenvedéllyel kutatnak a különböző népek zenéjében, ahogy megszállott kincskereső a nagyvárosi bolhapiacon. A TransBalkan Express (2007) című lemezen rögtön el is „durrantottak” néhány folkslágert, csak hogy világos legyen; Magyarország, Románia, Bulgária, Macedónia, Szerbia és Horvátország határai között a távolság egyetlen nóta alatt beutazható. Aztán jött a még nagyobb merítés, Erdély, azon belül is a kelet-európai multikulti fellegvára, ahol a törött népi cserépedények, a kopott viseletek, a fluoreszkáló rózsafüzérek és az elaggott mosógépszíjak között igazi kincsek hevernek a porban. A Feketetó című második lemez úgy szól, mint Erdély egyik legnagyobb piaci kavalkádjának nyüzsgése, a híres feketetói vásár nem hivatalos háttérzenéje. Bolgárok, cigányok, mócok, székelyek, magyarok és románok egyformán csettintenének: terápiás lehetne nemzetiségi ellenétek kezelésében. A Cimbalibandet legkésőbb a második lemez óta kórusban dicséri a kritika, Unger Balázst nemes egyszerűséggel a cimbalom Chuck Berryjének illik becézni, a koncertekre pedig néha alig lehet beférni. Sikertörténet lett a balkáni száguldásból, a recept fejlécén két szó áll: tehetség és lelkesedés. A harmadik lemez még csak ígéret, ha minden jól megy, a tavaszi táncháztalálkozóra meg is jelenhet, s hogy merészségből egy grammal sem lesz rajta kevesebb, az már most, a felvétel előtt is biztos. Ungerék amolyan Cimbaliband-válogatást rögzítenek majd a klasszikus zenében is járatos Pataj Péter bőgős volt évfolyamtársaiból alakult Arco di Capriccioso kamarazenekarral. Oppadirida és balkáni zene, vonósokra hangszerelve. A vágányoknál kérjük, vigyázzanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.