Elutasított amerikai kérés

A Strasbourgban tegnap ülésező Európai Parlament (EP) máris élt a nemrégiben életbe lépett lisszaboni szerződéssel biztosított lehetőségével, és nagy többséggel megvétózta az uniós belügyminiszterek és Washington között létrejött időszaki megállapodást, amelynek révén az amerikai hatóságok a terrorizmus elleni harc jegyében európaiak banki adatait kaphatták volna meg.

2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

A brüsszeli amerikai nagykövetség a szavazást követően azon nyomban kiadott közleményében csalódottságát fejezte ki, és azt állította, az EP döntése visszaveti az európaiak és az amerikaiak terrorizmus elleni harcát. A 378 szavazattal 196 ellenében elvetett döntés értelmében Washington a belgiumi székhelyű Swift cég által a banki ügyletekről összegyűjtött adatokhoz férhetett volna hozzá. A szavazás előtt nagyon sokan akarták meggyőzni az EP-képviselőket. Sőt, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter még Jerzy Buzeknél, az EP elnökénél is lobbizott. A transzatlanti megállapodás megszavazását szintén erősen szorgalmazó Európai Bizottság belügyi biztosa, a svéd Cecilia Malmström a szavazás előtti vitában azt hangsúlyozta, hogy az mindenki számára előnyös.
Az EP-képviselők ezzel szemben igen erős szavakkal bírálták a megállapodást. Kifogásolták, hogy azt „sunyi” módon a lisszaboni szerződés életbelépésének előestéjén kötötték meg, arra számítva, hogy így majd azt átverik. A képviselők bírálták, hogy az nem jelent kölcsönösséget, vagyis az európai hatóságok nem férhetnek hozzá az amerikaiak banki adataihoz. Jeanine Hennis-Plasschaert, az ügy holland liberális jelentéstevője azt mondta: ha az amerikai kormány ugyanezt javasolná az amerikai kongresszusnak, vagyis azt, hogy amerikai állampolgárok banki adatait tömegesen adják át egy külföldi hatalomnak, mindannyian tudjuk, milyen döntést hoznának. Martin Schulz, a szocialista frakció vezetője kijelentette: az európai kormányok arroganciája pofont kapott. Guy Verhofstadt volt belga kormányfő, a liberális frakció vezetője történelmi pillanatról beszélt, amikor a parlament megmutatta, hatalma egyenlő az Európai Tanácséval.
A lisszaboni szerződés ugyanis az EP-képviselőket felhatalmazza, hogy az ilyen jellegű szerződések ellen vétót emeljenek. A zöldek egy német képviselőnője hangsúlyozta, az egyezmény életbelépése az európai polgárok jogait sértené, és szégyenletesnek nevezte, hogy az Európai Tanács elutasította a konstruktív párbeszédet.
A néppárti frakciónak és az Európai Konzervatívok és Reformerek (EKR, Bokros Lajos frakciója) csoportjának azt a javaslatát is elvetették, hogy a szavazást napolják el. Míg az előbbi frakció egyik tagja mély sajnálatát fejezte ki, az utóbbié azt mondta, az EP képviselői az ideiglenes transzatlanti megállapodás elvetésével levágták az orrukat, hogy kibabráljanak az arcukkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.