Fegyverrel harcoló gyerekek

Háromszázezer gyermekkorú katona harcol a világban jelenleg is. Egy néhány évvel ezelőtt leszerelt fiú szerint az újra-beilleszkedésükre kidolgozott hatalmas összegekbe kerülő ENSZ-program alkalmatlan arra, hogy visszavezesse őket a civil életbe. Tegnap tartották a gyerekkatonák bevetése elleni világnapot.

2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi közösség felelősségét feszegette és bűnrészességét emlegette az AFP-nek adott interjújában az egykori gyerekkatona, a most Párizsban jogot tanuló Lucien Badjoko. A 25 éves fiatalember 1996 és 2001 között Laurent-Désiré Kabila seregében harcolt Mobutu hatalmának megdöntéséért a Kongói Demokratikus Köztársaságban, tizenhét évesen szabadult. Ő azon kevesek egyike, akiknek sikerült új életet kezdeniük az egykori gyerekkatonák közül. Badjoko 2001-ben kétszáz másik kiskorúval együtt került az ENSZ speciális leszerelési és újraszocializációs programjába, a DDR-be. Beszámolója szerint a kezdeményezésnek vajmi kevés eredménye volt, hisz társai közül 150-en újra fegyvert fogtak. A fiatalember úgy vélte, a sikertelenség egyik oka az, hogy a gyerekekkel legfeljebb három hónapig foglalkoztak, de gyakran már két hét után elengedték a kezüket. Ennyi idő azonban nem elég arra, hogy a sok szörnyűséget megtapasztalt kiskorú visszataláljon a civil életbe. Másrészt a program nem vette figyelembe az adott ország politikai helyzetét, szociokulturális hagyományait, s azt sem, hogy egy-egy gyerek milyen okból sodródott a fegyveres felnőttek közé. Pedig a siker abban rejlik, hogy nem tömegként kezelik őket, és személyre szabottan foglalkoznak külön-külön mindannyiukkal.
Az ENSZ becslése szerint a világon jelenleg is 300 ezer kiskorú vesz részt fegyveres konfliktusokban, egyharmaduk az afrikai kontinensen. Az 1998-as Római Egyezmény és a nemzetközi törvényszékek létrehozása óta háborús bűnnek számít a kiskorúak besorozása. Badjoko szerint a húsz évvel ezelőtt elkezdődött DDR-programokra már dollármilliárdokat költöttek, valóságos látszatuk azonban nincs. Pedig a jelenleg harcoló kiskorúak demilitarizálása és a civil életbe való elindításuk minden országnak alapvető érdeke, hiszen felnőve már felmérhetetlen veszélyt jelenthetnek a társadalmukra. Több országban tegnap tartották a fegyveres konfliktusokba kevert, elhurcolt, megalázott, bántalmazott, megerőszakolt gyerekkatonák bevetése elleni világnapot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.