Földrengés után káosz Haitin

A sürgősségi ellátás után a betegek utógondozására készül a földrengés sújtotta Haitin a WHO. A magyar katasztrófavédelem mentőcsapata Port-au-Prince-i menekülttáborok lakóit kezeli, fegyveres kísérő nélkül, állandó veszélyben dolgozik.

2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan február 3-án, a svéd légierő egyik szállítógépével tér haza Haitiból az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hattagú mentőcsoportja, amely sérülteket lát el, és egészségügyi felderítést végez a Port-au-Prince-i menekülttáborokban. Jackovics Péter, a csoport koordinátora, az OKF nemzetközi katasztrófavédelmi segítségnyújtásra kiképzett szakembere lapunknak elmondta: az utcákat szennyvíz, szemét lepi el, ivóvíz nincs. A közbiztonság rossz, a hangulat robbanásig feszült. Kísérőt nem kaptak, ezért biztonságukról maguknak kell gondoskodniuk. Minden bevetés előtt taktikai megbeszélést tartanak, és szigorú szabályok szerint mozognak: nem válnak külön, mindenki rádiót hord magánál, és egyikük mindig az autóban, járó motorral várakozik. Bázisuk a legbiztonságosabb helyen, a nemzetközi repülőtéren van, ahol azonban a percenként felszálló gépek, a por, a szél és az állandó jövés-menés miatt nem lehet pihenni.
Jackovics beszámolója szerint a magyar csoport egyik feladata annak a felmérése, hogy milyen betegségek, sérülések kezelésére kell gyógyszerekkel, eszközökkel felkészülni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanis mostantól a sürgősségi ellátásról a járóbeteg-kezelésre és utógondozásra rendezkedik be, és ezeket már nemcsak a fővárosban, hanem a kisebb településeken is meg akarja szervezni. A tapasztalatokról a magyarok naponta jelentést tesznek az EU koordinátorának, aki az adatokat az ENSZ-hez továbbítja. A Magyarországról magukkal vitt másfél tonna egészségügyi felszerelést az általuk is felmért menekülttáborokban működő kórházak között osztják szét – fűzte hozzá a szakember.
A január 12-i földrengésben – amely csaknem kétszázezer ember életét oltotta ki, és több mint egymilliót tett hajléktalanná – a legtöbb kórház összeomlott, helyettük tizennégy tábori kórház működik, az országban jelenleg 135 nemzetközi egészségügyi csoport dolgozik. A haiti oktatási miniszter tegnap bejelentette, a katasztrófától megkímélt területeken hétfőn újra megnyitják az iskolákat, a fővárosban és a környékén pedig nekilátnak az oktatás újraszervezésének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.